Türkiye ve Mısır arasında resmi görüşmeler başlıyor

Mısırlı istihbarat yetkilisi, Türk mevkidaşının “ekonomik, siyasi ve diplomatik iş birliğini” görüşmek üzere toplantı talebini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı

Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekse Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bugün verdikleri demeçlerde Türkiye ile Mısır arasında istihbari, diplomatik ve ekonomik ilişkilerin kurulmakta olduğuna işaret etti.

Mısırlı bir istihbarat yetkilisi, Türk istihbaratından Kahire’de toplantı yapılması yününde talep aldıklarını ve bunu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Mısırlı yetkili, kendilerine telefonla ulaşan bir Türk istihbarat yetkilisinin, iki ülke arasındaki “ekonomik, siyasi ve diplomatik iş birliğini” görüşmek üzere Kahire’de bir toplantı yapılmasını istediklerini anlattı.

Mısırlı yetkili, bu telefonu memnuniyetle karşıladıklarını ve en kısa sürede yanıtlama sözü verdiklerini aktardı.

Erdoğan ve Çavuşoğlu’ndan doğrulama

Bugün Cuma namazı çıkışında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Mısır ile istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak zaten iş birliği sürecimiz devam ediyor. Bunda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil” diye konuşmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, bugün yaptığı açıklamada, “Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” ifadelerini kullanmıştı.

AA