Türkiye’de koronavirüsten ölenlerin sayısı 725’e yükseldi

Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı verilere göre; son 24 saatte 76 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti.

Toplam vaka sayısı 34 bin 109’a, hayatını kaybedenlerin sayısı 725’e ulaştı.

Bin 582 kişi ise taburcu edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı – AA

Sağlık Bakanı Koca, Bilkent Yerleşkesi’nde telekonferansla yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Son 24 saate 20 bin 23 test yapıldığını belirten Koca, bütün tedbirlere rağmen virüsün kişiden kişiye bulaşmaya devam ettiğini, gelinen noktada virüsü kontrol altına almak zorunda olduklarını söyledi.

‘Vaka sayısı 34 bin 109’a ulaştı’

Covid-19 tedavisi tamamlanarak taburcu edilen toplam kişi sayısının bin 582, toplam test sayısının 228 bin 868’e, vaka sayısının ise 34 bin 109’a ulaştığını kaydetti. Koca, “Bir milyon yüz bini aşkın sağlık çalışanımız adına sizden şunu istiyorum, temastan kaçının, sosyal mesafeyi koruyun, izolasyon kuralına uygulayın. Bugünkü test sayımız 20 bin 23, bugünkü vaka sayımız 3 bin 892. Bugün 76 vatandaşımızı daha kaybettik. 256 vatandaşımız ise şifa buldu.” dedi.

‘Türkiye genelinde bazı noktalarda yoğunluk fazla’

Koca, Covid-19 tanısı ile takip edilen hastaların Türkiye geneli tablosunu, günlük test sayıları ve pozitif vaka dağılımını, vakaların yaş ve cinsiyete göre dağılımını, vefatların yaş ve cinsiyete göre dağılımını, vakaların pnömoniye (zatürre) dönüş oranlarını gösteren tabloları paylaştı. Koca, “Türkiye genelindeki dağılımda İstanbul, Ankara, İzmir, Körfez, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak özellikle bu noktalarda yoğunluğun fazla olduğunu haritadan görmek mümkün.” dedi.

Örnek olarak Ankara’da mahalle, mahalle yoğunluğun nerede olduğunu gösteren tabloyu paylaşan Koca, illerdeki hıfzıssıhha kurullarının bu verilerle bölgesel karantina uygulamalarını kolay yapabileceğini dile getirdi.

‘Test arttıkça vaka sayısı azaldı’

Pozitif çıkan vaka sayısının yüzde 22’den yüzde 15’e düştüğünü belirten Koca, “Test sayısı arttıkça, vaka sayısının da azaldığını gösteren bir tablo.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Vakaların görüldüğü yaş aralığı 20 ila 65 yaş arası’

Vakaların yaş ve cinsiyete göre yüzdelik dağılımını gösteren Koca, şunları kaydetti: “Bütün dünyada olduğu gibi bizde de erkeklerde daha fazla görülüyor. Ağırlıklı vakaların görüldüğü yaş aralığı 20 ila 65 yaş arası. 65 yaş uygulamasının olmadığı dönemde dağılım daha dengeliydi. Ama 65 yaş yasağıyla birlikte bunun ne kadar düştüğünü gösteren önemli bir tablo. Tedbirlerin bu anlamda sonuç verdiğini gösteren, 20- 65 yaş arası yoğunluğun daha fazla olduğunu, 65 yaş sonrası sokağa çıkma yasağı ile giderek vakaların görülme oranının düştüğünü görüyoruz.” 

‘Erkeklerde vefat oranı daha yüksek’

Hayatını kaybedenlerin 65 – 85 yaş arası yoğunlaştığını söyleyen Koca, erkeklerde kadınlara göre vefat oranının daha yüksek olduğunu belirtti. 60 yaş altı komorbid hastalığının oranlarına ilişkin paylaştığı tabloda da Koca, “Türkiye’de 60 yaş altı vakalarda ölüm oranının yüksekliğine dair yanlış bilgi vardı. 60 yaş altı komorbid hastalığı olmayanların toplam içindeki payı yüzde 10 olduğunu söylüyoruz.” dedi.

Koca, Türkiye’de koronovirüs vakalarında her geçen gün zatürreye dönüş oranının azaldığını vurguladı. İzole ve enfekte olmuş hücreleri gösteren iki ayrı virüs tablosunu da paylaşan Koca, “Virüs izole edildi. Aşı çalışmalarının erken dönemde virüsü izole etmekle başladığını biliyoruz. Bir hafta önce Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, 3-4 gün önce de Ankara Üniversitesi’nden Aykut Özkul virüsü izole etmeyi başardılar.” ifadesini kullandı.

‘Telefon aplikasyonu geliştirildi’

Koronovirüs vakalarının takibi için yeni bir telefon aplikasyonu geliştirildiği bilgisini aktaran Koca, şunları kaydetti:

“Vakaları, temasta olanları, şüpheli olanları takip etmek ve bu vakaların özellikle izole olmalarını ve evde takibini, dışarı çıkıp, çıkmadığını görmek üzere bir çalışma yapıldı. Bu 3 operatör ve BTK’nin iş birliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girmiş olacak. Bir aplikasyon geliştirildi. Bu hastalarımız bu aplikasyonu indirmek zorundalar. Burada hem takip hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme de geçmiş oluyoruz. Bu aplikasyonu indirdikten sonra hareketliliği gördükten sonra bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan, devamında güvenlik kuvvetlerinin devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki 1-2 gün içinde bununla ilgili açıklamalar İletişim Başkanlığımızla yapılmış olacak.”

“Derdimiz en az hasarla süreci geçirmek.” diyen Koca, herkesin kurallara uymasını istedi.