Üniversitelerde öğrenci sayısı 7 milyon 800 bine ulaştı

HABER MERKEZİ –  Türkiye’deki 207 üniversitede öğrenci sayısı 7 milyon 800 bine ulaştığını belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, her üniversitenin kendi bölgelerinde İTÜ, ODTÜ gibi eğitim verebileceğini savunarak, “Misyonlar verdik. O verilen misyonlar çerçevesinde de şu an için belki mütevazı ama kamu kaynaklarından bu alanlara has olmak üzere tahsis yapılıyor, yükseköğretim kurumu olarak biz de kadro tahsisi yapıyoruz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığının 2020 yılına ilişkin bütçesinin görüşmeleri devam ediyor. Komisyonda milletvekillerinin talebi üzerine bilgi veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’deki toplam 207 üniversitenin 129’u devlet, 73’ü vakıf ve 5’inin de müstakil meslek yüksekokulu olduğunu belirtti.

Kız öğrenci sayısı 3 milyon 700 bin

Saraç, üniversitelerdeki öğrenci sayısının 7 milyon 800 bine ulaştığını, öğretim elemanı sayısının ise 168 bin olduğunu aktardı. Saraç, yükseköğretimdeki kız öğrenci sayısının 3 milyon 700 bin olduğunu belirtti. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Saraç’a konuşması sırasında “kız” yerine “kadın” demesi konusunda uyarıda bulundu. Bunun üzerine Saraç’ın “Hoca olarak amfilerde ‘kızım’ diyoruz, ‘kadınım’ demiyoruz. Onun için biz ‘kız öğrenci’ diyoruz.” ifadelerini kullandı. Saraç’ın bu ifadesi komisyon gülüşmelere yol açtı.

Saraç, Türkiye’nin yükseköğretim kadın öğretim elemanı sayısının artış gösterdiğini belirtti. YÖK’ün karar alma yöntemleri ve ilgi alanları ile odaklandığı noktaların değişmesine yönelik adımlar attıklarını anlatan Saraç, bu bağlamda bağımsız Kalite Kurulu’nun kurulduğunu söyledi.

‘Her üniversite İTÜ, ÖDTÜ gibi eğitim verebilecek’

Saraç, diğer taraftan Türkiye’deki üniversitelerin birbirlerine benzedikleri yönündeki eleştirileri de dikkate alarak yüksek öğretime çeşitlilik getirmeye yönelik 4 yıl önce başlattıkları iki proje bulunduğunu söyledi. Her üniversitenin bölgelerinde İTÜ, ODTÜ gibi eğitim verebileceklerini savunan Saraç, “Misyonlar verdik. O verilen misyonlar çerçevesinde de şu an için belki mütevazı ama kamu kaynaklarından bu alanlara has olmak üzere tahsis yapılıyor, yüksek öğretim kurumu olarak biz de kadro tahsisi yapıyoruz.” diye konuştu.

Yurt dışından gelen yabancı öğrencilerin uluslararası öğrenci olarak adlandırıldığını belirten Saraç, “Başkan olduğumuzda 48 bin olan uluslararası öğrenci sayımız şu an 172 bin. Avrupa’nın hiç bir ülkesinde bu artış oranı yok.” dedi. Saraç, genellikle Balkanlar, Afrika, Orta Avrupa’dan uluslararası öğrenciler bulunduğunu belirtti.

AA – TBMM