Türkiye’nin son 24 saatte aldığı koronavirüs tedbirleri

Koronavirüsten can kaybı 425’e vaka sayısı 20 bin 921’e ulaştığı Türkiye’de yeni tedbirler alınmaya devam ediliyor.

30 büyükşehir ile Zonguldak iline giriş çıkışlar durduruldu

20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Maske takma zorunluluğu getirildi

THY kısıtlı yapılan iç hat uçuşlarını da iptal etti

İstanbul – AA

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Türkiye’de vaka sayısı ve can kaybı artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk kez video konferans yöntemiyle yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından koronavirüse ilişkin son durumu açıkladı. Son 24 saatte 16 bin 160 test yapıldığını belirten Koca, toplam yapılan test sayısının 141 bin 716 olduğunu belirtti.

Vaka sayısı 20 bini aştı can kaybı 425’e ulaştı

Toplam vaka sayısının 20 bin 921 olduğunu açıklayan Koca, son 24 saatte 69 kişinin daha yaşamını yitirdiğini toplam can kaybının ise 425’e yükseldiğini belirtti. Koca, 484 hastanın taburcu edildiği bilgisini de paylaştı.

İstanbul’da vaka sayısı 12 bini aştı

İstanbul’da 12 bin 231, İzmir’de bin 105, Ankara’da 860, Konya’da 601, Kocaeli’de 500 vakanın bulunduğunu kaydeden Koca, bir Bilim Kurulu üyesinde de koronavirüse rastlandığını aktardı.

56 ilde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden olduğunu belirten Koca, hayatını kaybedenlerin yüzde 78,7’sini 60 yaş üstü vatandaşların oluşturduğunu, tedavisi devam eden hastalardan bin 251’inin yoğun bakımda bulunduğunu ifade etti.

Erdoğan yeni tedbirleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüsle (Covid-19) ilgili yeni önlemlere ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, en başından itibaren alınan tedbirlerle hastalığın Türkiye’ye girişinin geciktirildiğini belirterek, “Özellikle milletimizden beklentimiz, her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır.” dedi.

30 büyükşehir ile Zonguldak’a araç giriş çıkışları yasaklandı

Bilim Kurulu’nun önerileri çerçevesinde kararlar alındığını belirten Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler şöyle; 3 Nisan itibarıyla 30 büyükşehir ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü gerekçesiyle Zonguldak’ın belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışa kapatıldı. Uygulama şimdilik 15 gün süreli olacak.

Maske takma zorunlu olacak

İstanbul – AA

Pazar yerleri ve marketler gibi toplu halde bulunulan tüm alanlarda maske takılması zorunlu olacak. 20 yaş altı 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumluların sokağa çıkması yasaklandı. Yasağa uymayanlar ikaz edilecek ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacak. Sokaklar da dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık bir araya gelinmeyecek.

Önlemlerle ilgili 81 ile genelge

İçişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın açıkladığı önlemlerle ilgili 81 ile genelge gönderdi.

THY kısıtlı iç hat seferlerini de durdurdu

Türk Hava Yolları’nın (THY) iç hat seferlerinin 20 Nisan’a kadar durdurulduğu bildirildi. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, twitterdan yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 30 büyükşehirden hava yolu ile de çıkışların 15 gün süreyle geçici durdurulmasından dolayı, iç hatlarda 14 büyükşehire yapılan kısıtlı sayıdaki iç hat seferlerimiz, 20 Nisan tarihine kadar iptal edilecektir.” dedi.

Konut ödemeleri 3 ay ötelendi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşların ödeme zorluğu çekmemesi amacıyla 300 bin konutun 742 milyon liralık taksitini 3 ay ötelediklerini aktardı.

Beştepe’de kılınan Cuma namazından – AA

Cuma namazları temsilen kılınacak

Diyanet İşleri Başkanlığından, salgın tehlikesi sona erinceye kadar, her hafta farklı bir camide asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacağı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığından defin işlemlerine ilişkin yazı

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin defin işlemlerinde, diğer enfeksiyon hastalıklarından hayatını kaybetmiş kişilerin cenazelerinden farklı bir uygulamaya gerek olmadığına ilişkin yazı, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile valiliklere gönderildi.

Bilim Kurulunun defin işlemlerine yönelik konuyu tartıştığı ifade edilen yazıda, Covid-19 sebebiyle vefat etmiş kişilerin cenazelerinin yıkanması esnasında, diğer enfeksiyon hastalıklarından dolayı hayatını kaybetmiş kişilerin cenazelerinde olduğu gibi gassalların kişisel koruyucu ekipman kullanmaları, kullanılan kişisel korunma malzemelerinin tıbbi atık kutusuna atılması ve yıkanması sonrasında ortamın temizliğinin, dezenfeksiyonun yapılması gerektiği vurgulandı.

Cenazeler için özel bir mezarlığa gerek yok

Yazıda, Covid-19 ‘dan hayatını kaybeden kişilerin yıkanması sonrasında cenazelerin normal bir şekilde kefenlenebileceği, cenaze torbasına konulmasına gerek olmadığı, cenazelerin defin yerine standart bir tabutla taşınabileceği, özel bir mezarlığa gerek duyulmadığı, defin yerine kireç serpilmesi gibi bir tedbire de gerek olmadığı aktarıldı.

Ücretsiz maske

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri, alınan maske takma zorunluğu kararı üzerine tüm toplu taşıma araçlarında maskesiz yolcu alınmayacağını ve bugünden itibaren ücretsiz maske dağıtımına başlandı. Sabah saatlerinde işlerine giden yurttaşların maske taktığı gözlendi.

Kaynak: AA