Türkkan: RTÜK Başkanı suç işliyor

İYİ Parti Grup Başkavekili Türkkan, “yandaş medya” dediği televizyon kanallarında çocuk istismarı suçunun övüldüğü ve özendirildiği, “katliam çağrısı” yapılarak suç işlendiğini belirterek, savcıların neden gereğini yapmadığını sordu.

Türkkan, yasalara aykırı konuşmalara ceza vermeyen RTÜK Başkanının da suç işlediğini söyledi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, düzenlediği basın toplantısında RTÜK’e yüklendi. RTÜK Başkanına eleştirilerde bulunan Türkkan, RTÜK’ün kanundaki görev ve yetkilerine değinerek, yayınları denetlemek ve düzenlemek için var olduğunu hatırlattı.

RTÜK’ün de her kurum gibi Anayasa’ya ve kanunlara dayanarak görev yapması gerektiğini belirten Türkkan, “Bu ülkede Anayasa’ya aykırı davranan, bu ülkede kanunları uygulamayan, daha doğrusu işine geldiği gibi uygulayan, görevini yapmayan, hukuk tanımayan RTÜK Başkanı olduğu için Türkiye’de bir RTÜK tartışmasıdır gidiyor günlerdir.” dedi.

‘RTÜK Başkanı halen susuyor’

Türkkan, “akademisyenin biri” diyerek isim vermeden Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’in televizyon kanalında “Sapıkça görüşlerini” söylemekten çekinmediğini belirtti. Türkkan, “Bu rezalet karşısında nasıl tepkisiz kalabiliriz? Ama tepkisiz kalanlar da var. Hem de esas tepki vermesi gereken, kurumun başında olan, kendisi de iki çocuk babası RTÜK Başkanı.” dedi.

RTÜK Başkanının herkese açık bir televizyon kanalında söylenenler karşısında “Susuyor, hala susuyor.” diyen Türkkan, “Bunun nedeni iktidarın borazanı olan bir kanalda, AKİT TV’de bunların konuşulması mı? Bu yüzden mi susuyor RTÜK Başkanı?” dedi.

‘Savcılar neden gereğini yapmıyor?’

Yasaya göre çocuk istismarı suçunu övmek ve özendirmenin suç olduğuna işaret eden Türkkan, “Yani bu yayında düpedüz suç işlenmiştir. O zaman savcılar neden gereğini yapmıyor?” diye konuştu.

‘Canlı yayında yapılan katliam çağrısı ile karşı karşıyayız’

Sevda Noyan’ında canlı yayındaki ölüm tehditlerine değinen Türkkan, “Aleni bir şekilde yapılan katliam çağrısı ile karşı karşıyayız. Hem tehdit, hem de halkı kin ve nefrete tahrik etme. Bunların ikisi de Türk Ceza Kanunu’na göre suç.” diye kaydetti.

‘RTÜK Başkanı suç işliyor’

Suç işleyenin sadece bu sözleri söyleyen ve onu ekrana çıkaranlar olmadığını belirten Türkkan, şöyle konuştu: “RTÜK Başkanı da suç işliyor. Yasalara aykırı bu konuşmaya ceza vermeyen; bununla da yetinmeyip ceza verilmesini isteyenleri de adeta ‘darbeci’ olarak hedef göstermek de suçtur.  RTÜK Başkanı, Noyan hakkında soruşturma açılmasını isteyenleri darbeci olarak nitelendirmiş ve bir başka suça daha imza atmıştır. Adeta Partili RTÜK Başkanı olarak davranmıştır.”

Türkkan, Kurul gündemine gelecek olan rapor ile alınacak kararın yine tepkileri dindirmeye, göz boyamaya yönelik olacağına emin olduklarını söyledi.

RTÜK’ün gerçeği aktaran, doğruları söyleyen, reytingi yüksek kanallara ceza keserek onları susturmaya çalıştığını belirten Türkkan, “Yandaş kanallara gelince gözlerini ve kulaklarını kapatıyor.” dedi.

‘RTÜK özgür basını susturmaya çalışıyor’

Türkkan, “Bu kanallara büyük bir heves ve azim ile işlettiğiniz 6112 sayılı kanun, sıra Akit TV ve yandaş Ülke TV’ye gelince neden işletilmiyor? Çünkü işinize gelmiyor.” dedi. RTÜK’ün özgür basını susturmaya çalıştığını ifade eden Türkkan, bunu yaparken de “yandaş kanal ve programlara” cesaret aşıladığını söyledi.

‘RTÜK Saray’ın ekran bekçisi midir?’

Türkkan, “RTÜK devletin kurumu mudur? Yoksa Saray’ın ekran bekçisi midir? RTÜK cezalarda eşitlik ilkesini ihlal eden, adeta bir sansür merkezine dönüşmüş bir kuruldur.” dedi. RTÜK’ün, nefret söylemlerini, suç teşkil eden, şiddeti körükleyen yayınları engellemediğini ifade eden Türkkan, “Ve üzülerek söylüyorum, bu süreç böyle devam ederse RTÜK’te bundan sonra diğer partilerin temsilci bulundurmalarının da hiçbir anlamı kalmayacak.”

19 Mayıs nedeniyle İYİ Parti olarak hazırladıkları reklam filminin 12 ayrı televizyon kanalında yayınlandığını belirten Türkkan, “Hiçbir siyasi mesaj barındırmayan bu reklam filmimiz Demirören grubunun hukuki onayından geçmedi.” dedi. Hukuki onayın ne olduğunu anlayamadığını söyleyen Türkkan, Demiören grubuna “Siz kimlerin kayığına bindiniz.” diye sordu.

‘Oslo’daki masalarda pazarlık yapabilirler’

Türkkan, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Memleket Masası” önerisine ilişkin açıklamasını değerlendiren Türkkan, şu yanıtı verdi: “Buraya gelmek istemeyen, gidip Kandil’de, İmralı’daki masaya oturmak istiyorlarsa, öyle bir hazırlıkları varsa onu bilemiyorum. Tercih onların. Geçmişte olduğu gidip Oslo’daki masalarda pazarlıklarını yapabilirler. Bizimki pazarlık masası değil. Memleket meselelerinin görüşüleceği bir masa.”

Akşener’in, HDP ile ilgili açıklamalarına HDP’den gelen değerlendirmelerin sorulması üzerine Türkkan, ne Sırrı Süreyya Önder ne de bir başkasıyla herhangi bir gizli gündemle konuşan İYİ Partilinin olmadığını belirtti.