Türkkan: Yeryüzünde hikaye bitti gözlerini gökyüzüne çevirdiler

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Türkkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023’te ayla ilk temas açıklamasına ilişkin “Yeryüzünde hikaye bitti, yeryüzünde yalan bitti, gözlerini gökyüzüne çevirdiler. Esnafa 3 kuruş yardım dağıtamıyorlar, aşıyı beceremiyorlar uzaya sert iniş yapacaklarmış.” dedi.

Ananı da al git’ diyerek başladıkları iktidarları, ‘Ya itaat et, ya terk et’ denen ucube bir yönetim şekline dönüştü.” diyen Türkkan, erken seçim isteklerini yineledi.

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkkan, konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Milli Uzay Programı’nda milli roketle aya gidileceğine ilişkin konuşmasına atıfta bulunarak başladı.

‘Bakmayın ay sonunu getiremediğimize Ay’a gidiyoruz’

Türkkan, “Bakmayın siz ay sonunu getiremediğimize ama Ay’a gidiyoruz.  2010 yılından beri yerli otomobilimiz yollarda siz ne kadar görmeseniz de devam ediyor, radara bile girmedi bu otomobil.” dedi. Türkkan, dönemin Bakanı Fikri Işık’ın ‘2014’te yerli oto 2018’de hazır” dediğini daha sonra yine aynı bakanın “2015 yerli otomobili beş milyon liraya sattık” dediğini hatırlattı.

’40 milyon Euro para çöpe gitti’

Türkkan, “Satın alan adamı merak ediyorum aldığın otomobili alamadın paranı geri alabildin mi? ‘2017’de Allah’ın izniyle 2019’da yollarda’ dedi. 2018’de ‘ucuna geldik’ dedi. Ucuna geldiğimizde bir baktık ki, yerli oto hurdaya gitmiş 40 milyon Euro para verdiler bu prototip için çöpe gitti o para.” şeklinde konuştu.

‘Yeryüzünde hikaye bitti gözlerini gökyüzüne çevirdiler’

2011 yılında “yerli uçağımız göklerde” denildiğine işaret eden Türkkan, şunları kaydetti:

“10 sene geçti. 10 senedir bu uçak hala inemedi aşağı, benzini bitmedi. Sene 2019 ‘yerli uçağımız hangarda’ dediler, hangar var uçak yok. Sene 2020 ‘yerli tank üreteceğiz’ dediler ama motoru yok. Motoru olmayan tank. Sene 2020 ‘milli savaş uçağımız 2023’te hazır’ dediler.

Yeryüzünde hikaye bitti, yeryüzünde yalan bitti, gözlerini gökyüzüne çevirdiler. Sayın Cumhurbaşkanı 2023’te ayla ilk temas müjdesinin startını dün akşam verdi. Karadeniz’de bulduk dedikleri gazı yememiş vatandaş, bakalım şimdi o gazla aya gidecek mi. Göreceğiz. Esnafa 3 kuruş yardım dağıtamıyorlar, aşıyı beceremiyorlar uzaya sert iniş yapacaklarmış. Siz ilk sandıkta kayaya çarpacaksınız.”

‘Ay’a gidişler de yolcu garantili mi olacak?’

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Cumhurbaşkanımız, Ay’a 4 şeritli yol yapacağım dese inanacak seçmenimiz var” dediğine işaret eden Türkkan, “Akıbeti hakkında hala bilgimiz olmayan Berat Albayrak doğru bir şey söyledi o da buydu. Peki ben de buradan soruyorum. Zeki Müren de bizi görecek mi?  İstanbul’a yeni yapılan, dünyanın en büyüğü olduğu iddia edilen, havaalanına bile metro ile gidilemezken, 2023’te aya gidiyoruz. Buradan İktidara soruyorum; Ay’a gidişler de yolcu garantili mi olacak?”

‘Cacabey fena isim değil!’

“Tüm dünya Astronot derken biz ne diyeceğiz?” diye soran Türkkan, “Sayın Bahçeli’nin bulduğu ‘Cacabey’ ismi fena değil. Ama Cumhurbaşkanımızın gönlü kadın astronottan yana imiş. Biz yine cacabey mi diyeceğiz. Astronot ismi için ödüllü yarışma düzenleyelim. Ama bu yarışmaya da sadece o beşli müteahhit çetesinden başkasını almazlar.” dedi.

‘Merkez Bankası’ndaki kayıp paralar nerde?’

“Türkiye’deki en gerçek ekonomi” diyen Türkkan, ekonomik tablonun ortada olduğunu söyledi. Merkez Bankası’nın 130 Milyar dolarının kayıp olduğuna vurgu yapan Türkkan, “Buradan soruyoruz paralar nerde? Rezervler eksi 30’lar, eksi 40’larla ifade ediliyor.” dedi.

‘Yurt dışından döviz geldi dolar düşüyor diye seviniyoruz’

Sıkı para politikası ile faizlerinin yükseltildiğini belirten Türkkan, şöyle devam etti: “ Yurt dışından döviz geldi, dolar düşüyor diye seviniyoruz. Peki doları düşüren ne? Yurtdışından gelen 8 TL civarı bozulan ve bir aydır günlük faizde duran 20 milyar dolar. Yani sıcak para. Getiren yeter bu kadar deyip bugün gitse, karı yüzde 15 yani 20 milyar dolar getirip 23 milyar dolar götürecek. Bir ayda kazanılan parayı görüyor musunuz? Bu paranın tamamı da yabancı (!) tarafından kazanıldı.”

‘Yurt dışından gelen bu sıcak para kimin’

“Bunu görüp tedbir alacak aklıselim bir yönetici yok mu?” diye soran Türkkan,  “Bu hareketlilik önce ithalatçıyı vurdu, şimdi de ihracatçıyı vuruyor. Acaba yurt dışından gelen bu sıcak para kimin? TCMB bunu biliyor. Bilmesi lazım. Kime para transfer ediyoruz. Ve dolar bu kadar düşüyor diye bizler seviniyoruz.

‘AK Parti sebep yoksulluk neticedir’

İktidarın faiz lobisinin esiri olduğunu ifade eden Türkkan, “AK Parti sebep, faiz neticedir. AK Parti sebep, enflasyon neticedir. AK Parti sebep, yoksulluk neticedir. Getirdikleri ucube tek adam sistemi, yoksulluk üzerine kurulu bir sistemdir. Yoksulluğu, fukaralığı üretip, ondan siyaset devşiren bir sistemdir. Türkiye’nin her yıl artan Gayri Safi Milli Hasılasından milletimiz hangi refah payını aldı bugüne kadar? 18 yılda milletimize düşe düşe, krediden ve borçtan başka bir şey düşmedi. Bu ülkenin refah payı hep yandaşlara ve faiz lobilerine gitti.” dedi.

‘Ocak ayında 21 şehir hastanesi inşa edecek para 1 ayda faize gitti’

2020 yılı Ocak ayında kamu borç faizi ödemesi 8 milyar lira olduğuna dikkat çeken Türkkan, “2021 yılı Ocak ayında ise bu rakam 21 Milyar Lira.  Sadece Ocak ayında 21 Şehir Hastanesi inşa edecek kadar para 1 ayda faize gitti. Son 1 yıldaki kamu borç faiz artışı neredeyse iki katına çıktı.” şeklinde konuştu.

‘Ülkenin kasası bomboş’

2021 yılı için 250 milyar liranın üzerinde bir cari açık beklendiğine işaret eden Türkkan, “Bir de faiz ödemelerini düşünün.  Ülkenin kasası bomboş.  Gıda ürünü ithal edecek döviz yok. Zaten olsa da satan yok. Bütün girdiler artmış. Marketlerdeki ürünler dış güçler yüzünden değil, biz dolara bakmıyoruz diyenler yüzünden fırladı. Çünkü tükettiğimiz her şey ithalata bağlı. Yani dolara bağlı.” dedi.

‘Kendileri dışında herkesi susturmak istiyorlar’

Yandaş gazetelerin marketleri “terör örgütüymüş” gibi hedef gösterdiğini belirten Türkkan, şu ifadeleri kullandı: “Kendileri aslında şunu itiraf ediyorlar. Yani çocuğunuzla markete gitmeyin. Canı çekerse alamaz, bir anne bir baba olarak ‘yerin dibine girersiniz’ diyorlar. Geçen sene alışveriş arabasını doldurduğunuz parayla artık bu sene ancak küçük bir sepeti doldurabiliyorsunuz. Sepetler küçüldükçe, market poşetleri hafifledikçe, iktidar sona yaklaşıyor.  Bunlar konuşulmasın diye de Boğaziçi’nden Gezi benzeri olaylar devşirmeye çalışıyorlar. Bunlar bir daha hiç konuşulmasın diye Anayasa’yı değiştirmek ve kendileri dışında herkesi susturmak istiyorlar.”

‘TÜİK rakamları Kanada’dan alıyor herhalde’

TÜİK’in  açıkladığı 2020 yılı Kasım dönemi işsizlik verilerine de değinen Türkkan, “TÜİK bu rakamları Kanada’dan alıyor herhalde. Hiç TÜİK’in rakamlarına bakmayın. Çevrenize bakın.  Bu rakamların yalan olduğunu görürsünüz. İş arayanların, işsiz gençlerin ne kadar arttığını görürsünüz. Sizin verdiğiniz rakamlarla işsizlik azalmıyor.” dedi.

‘Bir an önce erken seçim istiyoruz’

Bir an önce erken seçim istediklerini söyleyen Türkkan, “Bugün karşı çıkmazsak yarın çok geç olacak. Ananı da al git’ diyerek başladıkları iktidarları, ‘Ya itaat et, ya terk et’ denen ucube bir yönetim şekline dönüştü.” ifadelerini kullandı.

İktidarın yeni bir “Gezi Olayı” yaratmanın peşinde olduğunu savunan Türkkan, “O yüzden yeni anayasayı tartışmaya açtılar. Çünkü sokaklar yangın yeriyken getirecekleri yeni anayasa Türkiye’de demokrasi ve özgürlüklerin sonunu getirir. Hazırlanan Anayasa filan değildir tek adam rejimini güçlendirecek bir anayasa.” dedi.

‘SGK ciddi açık vermeye devam ediyor’

SGK, 2020’nin ilk 10 ayında 71 milyar TL açık verdiğini belirten Türkkan, “2002’den bu yana da dokuz kat açık vermiş.” dedi. Pandemi etkisiyle ekonominin kaynak bulmakta zorlandığı süreçte SGK’nın bütçe açığının katlandığını söyleyen Türkkan, “Ekonomi yönetiminde uzun süredir izlenen politikaların en vahim yan etkilerinden biri sosyal güvenlik sisteminde yaşanıyor. SGK ciddi açık veriyor. Vermeye devam ediyor. Bu düpedüz; işçinin, emekçinin, işverenin alın terinin çalınmasıdır.  Bunun adı soygundur.” şeklinde konuştu.

Yeni1Mecra