Tutkun: Evcil hayvanlarınızdan vazgeçmeyin

HAYTAP İl Temsilcisi Tutkun, koronavirüsün evcil hayvanlardan da bulaşabildiğine yönelik asılsız söylemler üzerine evcil hayvanların terkedilmeye başlandığını belirtti.

Tutkun, “Yıllardır beraber yaşadığımız evcil hayvanlarımızın insanlara virüs bulaştırabileceği ile ilgili hiçbir bilimsel kanıt yok” dedi.

İstanbul – AA

Yeni yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının evcil hayvanlardan da bulaşabildiğine dair sosyal medyadaki asılsız söylemlerden etkilenen bazı vatandaşların evcil hayvanlarını terk ettiği belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), daha önce yaptığı açıklamalarda yeni virüsün insanlara ilk olarak bir yabani hayvan kaynağından bulaştığını tahmin edildiğini ancak takip eden vakalarda çoğunlukla insandan insana bulaşma görüldüğünü bildirmişti. DSÖ, şimdiye kadar, evcil hayvanların hastalığı yayabileceğine dair bir kanıt bulunamadığını belirtmişti.

Konuya ilişkin AA’ya konuşan Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Eskişehir İl Temsilcisi Ayten Tutkun, koronavirüsle ilgili özellikle sosyal medyada çok fazla bilgi kirliliğinin olduğunu belirtti.

‘Evinizdeki hayvanlardan zarar geleceği yanılgısına kapılmayın’

Virüsün, Türkiye’de de görülmesinin ardından, birçok hayvanseveri tedirgin eden mesajları yayınlayanların suç işlediğini söyleyen Tutkun, “Koronavirüs, insandan insana bulaşıyor. Köpek ya da kedilerden insanlara bulaşması söz konusu değil.” dedi. Uzmanların koronavirüs ile mücadelede güçlü bağışıklığın önemine dikkat çektiğini hatırlatarak, “O yüzden evinizdeki hayvanlardan zarar geleceği yanılgısına kapılmayın lütfen.” diye konuştu.

‘Bilimsel kanıt yok’

Tutkun, şöyle konuştu: “Bazı vatandaşlar, sosyal medyada yayılan söylemlere inanıp evcil hayvanlarını terk etmeye başladı. Virüsten korktukları gerekçesiyle evdeki hayvanlarını barınaklara bırakmak isteyenler oluyor. Yıllardır beraber yaşadığımız evcil hayvanlarımızın insanlara virüs bulaştırabileceği ile ilgili hiçbir bilimsel kanıt yok.”

‘Kapı önlerine su ve mama koyalım’

Özellikle kafeterya ve restoranların geçici süreyle kapatılmasının ardından sokak hayvanları için besin bulmakta güçlük çekildiğini vurgulayan Tutkun, “Tıpkı biz insanlar gibi günlük beslenme ve suya ihtiyaç duyan hayvanların canı, bu zamana kadar olduğu gibi duyarlı insanların merhamet ve vicdanına emanet. Bu zor günlerde onları da unutmayalım. Kapı önlerine su ve mama koyalım.” dedi.