Tutuklanan ağır kanser hastası adliyede bayıldı

Yaşadığı İsviçre’den İstanbul’a gelen 53 yaşındaki ağır kanser hastası Ayten Sarıkaya Kesler, Sulh Ceza Hakimi Alper Önal tarafından tutuklandı. Kesler adliyede baygınlık geçirince hastaneye kaldırıldı.

Avukatı Gülizar Tuncer, baygınken kendisine tutanak imzalatılmak istendiğini belirterek duruma isyan etti. Tuncer, tutuklamanın müvekkilinin yaşamına mal olabileceğini söyledi.

Ayten Sarıkaya Kesler adliyede bayıldı.

Yağmur Kaya / İstanbul

Bugün öğle saatlerinde İsviçre’den İstanbul’a gelen Ayten Sarıkaya Kesler, hakkında Facebook paylaşımları üzerinden yürütülen “örgüt propagandası” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alınarak Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı. Avukatı Gülizar Tuncer, Kesler’in ağır kanser hastası olduğunu ve buna ilişkin bilgilendirme yaptı. Tuncer, Kesler’in İsviçre’den Türkiye’ye geldiğini, kaçma şüphesinin olmadığını belirterek yargılamanın tutuksuz yapılmasını talep etti.

Kesler baygın iken tutanak imzalatılmak istendi.

Ancak Sulh Ceza Hakimi Alper Önal, Kesler hakkında tutuklama kararı verdi. Avukatın ısrarı üzerine hakim “tutuklamanın hakimin takdir hakkı olduğunu ve hakkını bu şekilde kullandığını” ifade etti.

Hakimin kararını bekleyen Ayten Sarıkaya Kesler, adliye koridorunda fenalaşarak bayıldı. Bu arada Kesler’e tutanak imzalatılmak istendi. Av. Gülizar Tuncer, “Bu insanlık dışı bir uygulama, insanlık açıkça yerlerde sürünüyor. Tutuklama yetmediği gibi kendinden geçmiş bir kişiye bir de tutanak imzalatılmaya çalışılıyor” şeklinde tepki gösterdi.

Tutuklanan Kesler, Bakırköy Adliyesi’nden cezaevi yerine Bahçelievler Medical Park Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı.

‘Tutuklama yaşamına mal olabilecek’

Av. Tuncer, “Müvekkilimin tutuklanmayı gerektirecek bir durumu yoktu. Kaçma tehlikesi ve delilleri karartma riski söz konusu değildi. Zaten kendisi İsviçre’den Türkiye’ye geldi. Dava dosyasında her türlü delil var. Toplanması gereken delil bulunmuyor. Müvekkilim ağır kanser hastası, yıllardır tedavi görüyor. Böylesi bir tutuklama sağlığı için son derecede tehlikeli, yaşamına mal olabilecek bir uygulama” şeklinde konuştu.