Tutuklanan şarkıcı Halil Sezai: Kendime yakıştıramıyorum

İstanbul’da komşusunu darp ettiği gerekçesiyle adliyeye getirilen şarkıcı Halil Sezai Paracıkoğlu, “silahla kasten yaralama” suçundan tutuklandı.

Halil Sezai, hakimlikte verdiği ifadesinde pişman olduğunu belirterek, “yapmamam gereken şeyleri yaptım. Kendime yakıştıramıyorum.” dedi.

Şarkıcı Halil Sezai Pazarcıklıoğlu tutuklandı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının mevcutlu şekilde getirilmesi talimatı üzerine şarkıcı Halil Sezai Paracıkoğlu, avukatı ve polis eşliğinde Anadolu Adalet Sarayı’na geldi. Basın Suçları Soruşturma Bürosunda savcılık tarafından ifadesi alınan Paracıkoğlu, “silahla kasten yaralama” ve “silahla tehdit” suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hekimliğine sevk edildi.

Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği, şarkıcı Halil Sezai Paracıkoğlu’nun, “silahla kasten yaralama” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Tutuklama gerekçesinde ‘toplum vicdanında yol açtığı etki’ göz önünde bulunduruldu

Kararda, “delillerin tam olarak toplanmamış olması, olayla ilgili kişilerin etki altına alınarak delillerin karartılma ihtimalinin bulunması, şüphelinin üzerine atılı suç için kanunda öngörülen ceza miktarı ve olayın toplumun duyarlı olduğu bir alanda toplum vicdanında yol açtığı etki göz önünde bulundurularak adli kontrol tedbirinin mevcut soruşturma yönünden yetersiz kalacağı” belirtildi.

Hakimlik, olayın oluş şekli ve mevcut delil durumu, dosya kapsamındaki suç vasfının şüpheli lehine değişme ihtimalini dikkate alarak, şüphelinin “silahla tehdit” suçundan tutuklanması talebini reddetti.

Halil Sezai’nin hakimlik ifadesi

Halil Sezai’nin hakimlikte verdiği ifadesinde, olayın yönetmen Murat Aytar Ağırlar ile müşteki arasında yaşanan husumetten kaynaklandığını savundu. Villada yemek programı çekimi yaptıklarını anlatan Halil Sezai, tutulan 4’üncü villaya dekor yaptırıp çekim yapmaya başlayınca tacizlerin başladığını, müştekinin çeşitli şekillerde çekim yapmalarına engel olduğunu öne sürdü.

‘Pişmanım’

Müşteki Hüseyin Meriç’e seslendiğinde kendisine küfür ettiğini, olayın şokuyla bir an durakladığını ve aralarında itiş kakış olduğunu ama müştekiye vurmadığını, vurma olayı daha sonra dışarıda yaşandığını anlatan Halil Sezai, şöyle devam etti:

“Bahçede vurduğumu hatırlamıyorum. Ancak sokakta ağır küfürleri devam ettiği için yapmamam gereken şeyleri yaptım. Kendime yakıştıramıyorum. Yaptığım hayvanlıktı. Gerek böyle bir eylemle yaraladığım için gerekse müştekinin durumunu göz önünde bulundurduğumda yaptığımı tasvip etmiyorum. Pişmanım. O an yaptığım şey bir öfke patlaması gibiydi. Görüntüye yansımayan yerlerde müştekinin bana saldırıları da oldu.” 

Halil Sezai Maltepe Cezaevi’ne gönderildi

Halil Sezai, müşteki ile arasında yaşanan ezan diyaloğuna da değinerek, “Ben hiçbir şekilde ezan ve dini kavramlarla kavga etmem. Konserlerimde ezana saygım nedeniyle ara vermiş biriyim.” dedi. Halil Sezai, kararın ardından Maltepe Cezaevi’ne gönderildi.

Ne olmuştu?

Tuzla’da bir sitede 2 villayı film çekimi için kiralayan Halil Sezaioğlu ile yan villada yaşayan Hüseyin Meriç (66) arasında 15 Eylül’de tartışma çıkmıştı.

Yaşanan tartışma sırasında darp edildiğini belirten Meriç, Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliğine giderek şikayette bulunmuştu. Bunun üzerine kamera kayıtlarını inceleyen polis ekipleri, Halil Sezai’yi Kadıköy’deki evinde gözaltına almıştı. Emniyetteki ifade işlemleri tamamlanan Halil Sezai, serbest bırakılmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, dün Halil Sezai’nin mevcutlu şekilde adliyeye getirilerek ifadesinin alınması talimatını vermişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, şarkıcı Halil Sezai Paracıkoğlu hakkındaki soruşturmanın dosyaya giren görüntüler ve alınan beyanlar doğrultusunda genişletildiğini, şüphelinin “silahla kasten yaralama”, “hakaret”, “konut dokunulmazlığını ihlal” ve “tehdit” suçlarından savcılıkça ifadesinin alınacağını bildirmişti.

Kaynak: AA