Tutuklu 6 gazeteci için 17 yıla kadar hapis talebi

Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubu ile ilgili haberler nedeniyle tutuklanan 6 gazeteci hakkında hazırlanan iddianamede, 8 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası istendi.

Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubu ile ilgili haberler nedeniyle tutuklanan gazeteciler Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ile muhabir Hülya Kılınç, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel hakkındaki soruşturma tamamlandı.

8 yıldan 17 yıla kadar hapis talebi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının ardından iddianame hazırlandı. İddianamede gazeteciler için 8 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, Birgün Gazetesi yazarı Erk Acarer ve CHP Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi E.E. de şüpheli sıfatıyla yer aldı.

İddianamede gazetecilere yönelik, “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” iddiaları yer aldı.

Kaynak: MA