Tutuklu 6 gazetecinin duruşma tarihi belli oldu

Hayatını kaybeden MİT görevlisine ilişkin haber yapan ve haberi yayımlayan 6’sı tutuklu, 8 gazeteci hakkında açılan davanın ilk duruşması 24 Haziran’da görülecek.

Fotoğraf: Bianet.org

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, MİT Başkanlığının suç duyurusu üzerine başlatılan “MİT mensuplarının ve faaliyetlerinin ifşa edilmesine” yönelik soruşturma sonunda, 6’sı tutuklu 8 gazeteci hakkında iddianame hazırlandı. İddianame İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteciler tutuklu yargılanacak

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Mahkeme heyeti tarafından hazırlanan tensip tutanağında, gazeteciler Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Aydın Keser, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik ve Murat Ağırel’in tutukluluğuna devam kararı verildi. Karara gerekçe olarak da, gazetecilerin üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren açık kaynak araştırma raporları, MİT Başkanlığının suç duyurusu yazıları, tanık beyanları ile sanıkların kısmen çelişkili savunmaları gibi somut delillerin varlığı, sanıkların delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, tanık üzerinde baskı yapma girişiminde bulunma ihtimali ile adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalma ihtimali gösterildi.

Barış Terkoğlu’nun tutukluluğuna karşı oy

Gazeteci Barış Terkoğlu’nun tutukluluğunun devamı kararına bir üye hakim tarafından muhalefet edildi. Üye hakimin karşı yazısında, şu ifadeler yer aldı:

“Sanık Barış Terkoğlu’nun üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, 5651 sayılı yasanın 4. ve 6. maddeleri uyarınca sanığın dosyadaki mevcut deliller kapsamında atılı suç nedeniyle bulunduğu görevi, sanığa ait HTS analiz raporu, diğer sanıklar Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç beyanlarının aksine kuvvetli suç şüphesini gösterir delil olmaması ile sanığın kaçma şüphesini gösterir herhangi bir durum olmaması hususları birlikte değerlendirildiğinde sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesinin ölçülülük ilkesiyle bağdaşmayacağı, bu haliyle sanık Barış Terkoğlu’nun adli kontrol altına alınarak tahliyesine karar verilmesi gerektiği kanaatiyle sayın çoğunluğun tutukluluk halinin devamı yönündeki kararına katılmıyorum.”

Gazetecilerin 1 Ocak-1 Nisan HTS kayıtları istendi

Gazetecilerin, HTS analiz raporlarına konu olan kayıtların karşılaştırılması amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) müzekkere yazılarak, 1 Ocak ve 1 Nisan 2020 tarihleri arasındaki arayan, aranan ve baz bilgilerini gösterir HTS kayıtlarının gönderilmesine hükmedildi.

Dosyaya ‘kısıtlama’ kararı

Mahkeme heyeti, kamu güvenliğini nazara alarak dosya içeriklerinin 3. kişilere karşı gizli tutulması ve gizli bilgilerin olduğu evrakın dosyaya taraf olmayan 3. kişilerle dosyaya usulüne uygun vekaletname sunmayan avukatlar tarafından incelemesinin kısıtlanmasına da karar verdi.

Erk Acarer için yeni yakalama emri

Gazeteci Erk Acarer hakkında 11. Sulh Ceza Hakimliğinin 10 Mart 2020 tarihli yakalama emrinin kaldırılmasını kararlaştıran heyet, sanığa soruşturma aşamasında ulaşılamamış olması, farklı ağır ceza ve asliye ceza mahkemesi kovuşturmalarında da hakkında yakalama emri çıkartılmış olması ve ulaşılma imkanının bulunmuyor olması nedeniyle yeni yakalama emri düzenlenmesini de hükme bağladı.

Mahkeme heyeti, duruşmanın 24 Haziran’da saat 10.30’a yapılmasına karar verdi.

İddianameden

İddianamede, şüpheli olarak gösterilen 8 gazetecinin “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 5’er yıldan 10’ar yıla; Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunu’nun 27. maddesi gereğince de “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan ise 4’er yıldan 10’ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.