Tutuklu Eşbaşkan Şevin Alaca’nın koronavirüs testi pozitif çıktı

Yerine kayyım atanan tutuklu Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın koronavirüs testi pozitif çıktı. Tahliye talebine ise yanıt çıkmadı.

Alaca’nın koronavirüs testi pozitif çıktı

Kars Belediyesi’ne kayyım atanması sonrası tutuklanan ve Diyarbakır  Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın koronavirüs testinin pozitif çıktığı duyuruldu. Twitter hesabından paylaşım yapan kardeşi Şilan Alaca, ablasının koronavirüs testinin pozitif çıktığını ve tahliye taleplerine ise yanıt alamadıklarını söyledi.

Tahliye talebi yanıtsız

Kardeş Alaca şu paylaşımda bulundu: “Ablam Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevinde yapılan covid testi pozitif çıktı. Avukatlarımız aracılığı ile yaptığımız tahliye başvurusuna bir cevap alamadık. 24 Ağustos’ta covid geçirmiş ve tedavi olmuştu. Daha önce 4 kez akciğer ameliyatı geçirmiş ve ikinci kez covid’e yakalanmış bir insanın hala cezaevinde tutuklu olmasını hangi hukuk ile açıklayacaksınız.6 gündür ne ailesi ne avukatları ile görüştürülmüyor. Sağlık durumu hakkında sağlıklı bilgi alamıyoruz.” 

8 Ekim’de tutuklandı

Kars’ta 1 Ekim’den bu yana gözaltında bulunan aralarında Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın da olduğu 5 kişinin getirildikleri Kars Adliyesi’ndeki savcılık sorguları tamamlandı.

Savcılık sorgusunun ardından Muazzez Çağrıtekinci serbest bırakılırken, Şevin Alaca ile HDP Kars İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, Mustafa Yardımcıer ve Şengül Erkmen tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Mahkeme, Şevin Alaca, HDP Kars İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, Mustafa Yardımcıer ve Şengül Erkmen hakkında tutuklama kararı verdi. Son tutuklamalarla birlikte kentte yapılan operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden 16 kişi tutuklanmış oldu.