Tutuklu gazeteciler için ‘Haberin Var mı’ kampanyası

Haberin Var mı İnisiyatifi, tutuklu gazetecileri unutturmamak ve halkın haber alma hakkını savunmak amacıyla kampanya başlattı.

Bir grup gönüllü gazetecinin tutuklu meslektaşlarıyla dayanışmayı büyütmek amacıyla oluşturduğu Haberin Var mı İnisiyatifi, tutuklu gazetecileri unutturmamak ve halkın haber alma hakkını savunmak için bir kampanya hazırladı.

Kampanya kapsamında hazırlanan videoyu mesajlarıyla birlikte sosyal medya hesabı twitterda #HaberinVarMı etiketiyle paylaşan inisiyatif, kampanyaya destek çağrısında bulundu. İnisiyatifin twitter hesabından ise şu paylaşım yer aldı:

“Haberin var mı? Oda Tv’den Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Barış Pehlivan, Yeni Yaşam’dan Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser, Yeniçağ’dan Murat Ağırel, Yakındoğu haber sitesinden Alptekin Dursunoğlu, Rudaw medyadan Rawin Sterk tutuklandı. Cezaevlerindeki onlarca gazeteciye 8 gazeteci daha katıldı. Demir kapı, kör pencere… Gazetecilerin üzerine kapandı yine. Çalıştıkları kurumlara veya politik tutumlarına bakmaksızın, cezaevindeki tüm gazeteciler için o demir kapıları hep beraber kıracağız! Unutmayın, gazetecileri tutuklamakla gerçeklerin halka ulaşmasına engel olamazsınız.”

‘Gazetecilik yapmaya devam edeceğiz’

Paylaşımın devamında sadakatlerinin sadece gerçeğe ve temeli o gerçeği halka ulaştırmak olan mesleklerinde olduğuna vurgu yapılarak, “Kimseye biat etmeyeceğiz, susmayacağız. Halkın gerçekleri öğrenme hakkı için gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Haberin var mı? Memleketin dağlarına yine bahar gelecek!” denildi.