Tutuklu LGBTİ+ Yüzer hak ihlaline ilişkin İHD’ye başvurdu

İskenderun Cezaevi’nde tutulan Şükrü Yüzer, cezaevinde yaşadığı hak ihlaline ilişkin İHD’ye başvuru yaparak, sorunlarının çözülmesini istedi.

Hatay İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan LGBTİ+ Şükrü Yüzer, cezaevinde maruz kaldığı hak ihlallerine dair İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi’ne başvuru yaptı. Başvuruda yaşadığı hak ihlallerini anlatan Yüzer, trans bir kadın olduğunu, 12 kişilik bir koğuşta tek kaldığını ve tedavisine devam edemediğini aktardı. 

Akciğer kanseri olan ve geçirdiği Buerger hastalığı nedeniyle ayak parmakları kesilen Yüzer, tedavisinin yapılmadığını, hastaneye gitmek için yaptığı başvuruların sonuçsuz kaldığını, hastaneye götürüldüğünde ise araçtan indirilmeden eski raporlarının yeniden kendisine verildiğini belirtti.

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nden Mayıs ayında İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini aktaran Yüzer yaşadıklarını şu şekilde özetledi: “Sevk sonrası İskenderun Cezaevi idaresi kıyafetlerime el koydu. Cinsiyet değişimi için adli süreci başlattım ama hastaneye götürülmedim. Bu nedenle süreç kesintiye uğradı. Cezaevinde sürekli kimliğim üzerinden benimle alay ediyorlar. Bu nedenle bulunduğum koğuşu yaktım. Hem eşyalarımın iadesi hem de tedavimin devamı için yardım talep ediyorum. İnfazımın tedavi amacıyla durdurulması için 2 kez İskenderun Devlet Hastanesi’ne götürüldüm. Ancak arabadan indirmeden ve muayene yapmadan bana eski raporlarımın aynısı verildi. İtiraz ettiğimde ise bana, ‘Seni Antakya T Tipi’ne göndeririz. Orada seni döverler’ diye tehdit ettiler. Sorunlarımın çözülmesini istiyorum.”

MA / HATAY