Tütüncüler ‘Yetki Belgesi’ şartını protesto için iki ilde yol kapattı

Malatya ve Adıyaman’da tütün üreticileri, ticaret yasağına getirilen “yetki belgesi” şartını yol kapatma eylemleriyle protesto etti.

“Yetki belgesi” olmadan tütünün yetiştirilmesi ve ticaretinin yasaklanmasını öngören yasanın 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulamaya alınmasına tütün yetiştiricileri tarafından tepki gösterildi. Adıyaman merkez ile Çelikhan ilçesi ve Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde binlerce tütün yetiştiricisi söz konusu yasaya karşı yol kapatıp eylem yaptı.

ADIYAMAN

Sabah saatlerinde Adıyaman kent merkezinde bir araya gelen yüzlerce tütün yetiştiricisi söz konusu yasaya karşı yürüyüş düzenledi. Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatan tütün üreticileri Adıyaman Valiliği’ne yürüdü. Valilik binası önünde bir süre oturma eylemi yapan çiftçiler Vali ile görüşmek istedi. Görüşme talebinin kabul edilmesi üzerine 15 kişilik bir grup vali ile görüşmeye gitti. Valilik ile görüşmeden sonuç çıkmaması üzerine tütüncüler burada yolu kapatma eylemi yaptı. Tekrardan valilikle yapılan görüşmenin ardından tütüncüler yolu açarak eylemlerini sonlandırdı.

ÇELİKHAN

Çelikhan’da da tütün üreticileri söz konu yasaya karşı Adıyaman – Çelikhan yolunu trafiğe kapatarak tepkilerini dile getirdi.

DOĞANŞEHİR

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde de yasağa karşı tepkiler yükseldi. İlçeye bağlı Süngü Mahallesi’nde bir araya gelen yüzlerce yetiştirici burada Malatya- Adıyaman karayolunu trafiğe kapatarak eylem yaptı. Yol kapatma eylemi hala devam ediyor.

Yetiştiriciler söz konusu yasanın iptal edilmesini talep ediyor.

MA / ADIYAMAN – MALATYA