Twitter: AKP gençlik faaliyetleriyle bağlantılı 7 bin 340 hesabı kapattık

Sosyal medya platformu Twitter, Türkiye’den kapattıkları 7 bin 340 hesabın AKP gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Twitter, analizlerinde bu sahte hesapların AKP yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldığının görüldüğünü bildirdi.

Fotoğraf: Reuters

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Twitter, Türkiye’den 7 bin 340 hesabı kapattığını açıkladı. Twitter, yaptığı açıklamada, manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapatılan bu hesapların AKP gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Twitter’ın açıklamasında, “esas olarak Türkiye içerisindeki kullanıcıları hedef alan, koordineli bir şekilde sahte faaliyetlerde bulunan kullanıcıların oluşturduğu ağın” 2020 yılı başlarında tespit edildiği ifade edildi.

‘AK Parti yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldı’

Açıklamada, “Bu ağın teknik göstergeleri ve hesapların davranışlarına dayanarak yaptığımız analizlerde, sahte ve ele geçirilmiş hesapların, AK Parti yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü destek verdiği görülmüştür. Bugün 7 bin 340 hesabı arşivlerde ifşa ediyoruz” denildi.

Söz konusu hesapların belirlenmesiyle ilgili de bilgi verilen açıklamada, Avustralya Strateji Politikaları Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) ile birlikte hesapların belirlendiği aktarıldı.

Açıklamada, Türkiye’nin yanı sıra Çin ve Rusya’dan da “devlet bağlantılı bilgi yayma faaliyetlerine” karıştığı gerekçesiyle toplam 32 bin 242 hesabın platformdan çıkartıldığı belirtildi.