Twitter’dan Trump’a ‘şiddeti yüceltme’ uyarısı

Twitter, ABD Başkanı Trump’ın siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından yaşanan protestolara ilişkin paylaşımına uyarı notu koydu.

Fotoğraf: AA

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın Minneapolis kentinde siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından yaşanan protestolarla ilgili paylaşımına uyarı notu koydu.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Mesajın akış sayfasında doğrudan görüntülenmesini engelleyen ve “Göster” butonu eklenen uyarı notunda, “Bu paylaşım, şiddeti yüceltmeye yönelik Twitter kurallarını ihlal etmiştir. Ancak Twitter, kamu yararının söz konusu olduğunu değerlendirdiğinden paylaşımı erişime açık bırakmıştır.” ifadesi yer aldı.

Trump, Minneapolis’teki olaylarla ilgili uyarı getirilen paylaşımında, “Bu eşkıyalar (protestocular), George Floyd’un anısını kirletiyor ve ben bunun olmasına izin vermem. Az önce Minnesota Valisi Tim Waltz ile konuştum ve ordunun her şekilde yanlarında olduğunu söyledim. Herhangi bir zorlukta biz kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir. Teşekkür ederim.” ifadelerini kullanmıştı.