Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde 106 yıl aradan sonra ilk ayin

Restorasyonu tamamlanan Malatya’daki tarihi Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde 106 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı.

Malatya’da bulunan tarihi Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde (Surp Yerrortutyun Kilisesi) 106 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı. Restorasyonu tamamlanan kilise “Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezi” olarak faaliyete geçecek. Hem kilise hem de kültür merkezi olarak hizmet verecek olan kilisede yapılan ilk ayine Patrik Sahak Maşalyan, Ayinlerden Sorumlu Müdür Başrahip Tatul Anuşyan, Rahip Hovagim Seropyan, Peder Drtad Uzunyan, Antakya Kiliseleri Din Görevlisi Peder Avedis Tabaşyan, Peder Şirvan Mürzyan, Peder Şahen Ohanyan ve farklı illerden gelen birçok misafir katıldı.

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, 100 yıl sonra onarılan kilisenin vatandaşların ibadetine açılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Mutluluğumuz ve memnuniyetimizi paylaşmak isteriz. 100 yıl sonra bir sanat ve kültür merkezi olarak onarılan Taşhoron Kilisesi aynı zamanda Hristiyan vatandaşlar için ibadete de açılıyor. Elbette ki bu ülke barışı, birliği ve kardeşliği açısından çok önemli bir mesaj olarak algılıyoruz bunu. Anadolu’nun gitmeye yüzmeye tutmuş zenginliklerinin kazandırılması ve tekrar gün ışığına çıkartılmasının hepimiz için büyük bir kazanç olduğunu belirtmek isterim. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

Patrik Maşalyan önderliğinde gerçekleşen ayinde Lusavoriç korosu ilahi seslendirdi. Yaklaşık 3 saat süren ayin törenine katılanlar duygusal anlar da yaşadı.

Ermeni halkı kilisede ayin, vaftiz ve düğün gibi törenlerini icra edebilecek.

MA / MALATYA