Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali açılışı ‘online’ yapıldı

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılışı Covid-19 salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Festivalde bu yıl Onur Ödülü’ne sinema sanatçısı Şahika Tekand ve Nebahat Çehre layık görüldü.

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan “Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali”nin 23’üncüsü yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle video konferans olarak başladı. Oyuncu Yetkin Dikinciler ve Ece Dizdar’ın sunuculuğunu yaptığı festivalin açılış töreninde Nükhet Duru ve Feryal Öney şarkılarıyla açılışa renk kattı.

Şoray: Kadınlar bizi dünya barışı ile buluşturuyor

Festivalin Onursal Başkanı olan Türkan Şoray’ın festivalin açılış konuşmasını yaptı. Şoray, festivalin pandemiden dolayı uzaktan yapılıyor olmasının aynı zamanda harika olanaklar sunduğunu söyledi. Şoray, “Çünkü perde sadece Ankara’da değil tüm Türkiye’de hatta tüm dünyada açılacak. Çoğu son bir yılda çekilmiş film seçkisi ve yan etkinlikler bekliyor sinema severleri. Bir kez daha kadınlar bizi dünya barışı ile buluşturuyor” dedi.

‘Onur Ödülü’ Tekand ve Çehre’ye

Şoray’ın konuşmasının ardından festivalin seçici kurulunun layık gördüğü ödüllerin sahipleri açıklandı. “Onur Ödülü” yılların sinema sanatçısı Şahika Tekand ve Nebahat Çehre’ye verildi. Festivald online bağlanarak kendisini ödüle değer gören seçici kurula teşekkür eden Tekand, ödülünü bütün kadın meslektaşlarıyla paylaşmak istediğini belirtti.

‘Genç Cadı Ödülü’ oyuncu Ebuzziya’ya verildi

“Genç Cadı Ödülü” ise oyuncu Cemre Ebuzziya’ya verildi. Aldığı ödüle ilişkin konuşan Ebuzziya, “Kadınların sinemasını kutlayan, kadınların hikayelerine ve seslerine sahip çıkan güçlü uçan kadınlardan çok güzel bir ödül aldım. Gönülden teşekkür ederim” dedi. “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri” de yönetmen, senarist, yapımcı Handan İpekçi, film yapımcısı Sevil Demirci ve senarist Işıl Özgentürk’e verildi.

‘Erkek sinemacılarla eşit olmayan koşullarda çalışıyoruz’

Yapımcı İpekçi, festivalde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Benim için çok değerli bir ödül. Bilge Olgaç’ın açtığı yoldan ilerliyoruz. Bizler erkek sinemacı arkadaşlarımızla eşit olmayan koşullarda dört kat çalışarak ancak kendimizi var edebiliyoruz. Ama biz Olgaç kadar zorluk çekmedik, o bizim yolumuzu açtı. Sağlıklı, huzurlu barış dolu nice festivaller dilerim.” şeklinde konuştu.

Film yapımcısı Demirci de, Bilge Olgaç ödülünü almanın onur verici olduğunu belirterek, “Beni değer gören tüm uçan süpürge kadınlarına teşekkür ediyorum. Özgürce filmler yapacağımız günler diliyorum.” dedi. Yayına gönderdiği video ile katılan Işıl Özgentürk ise aldığı ödülü, “Daha adil bir dünya için mücadele eden tüm kız kardeşlerime adamak istiyorum.” diye belirtti.. 

Festivalin açılış programı Nükhet Duru’nun seslendirdiği şarkılarla son buldu. 

31 ülkeden 76 film gösterilecek

14 Mayıs’a kadar devam edecek festivalde, bin 301 film arasından seçilen 31 ülkeden 76 film gösterilecek. Filmler, vakfın resmi internet sitesi ucansupurge.org.tr’den ve Uçan Süpürge Vakfı’nın YouTube kanalı ile Facebook ve Twitter hesaplarından aynı anda yayınlanacak.

MA – ANKARA