‘Uçuruma Köprü Kuran Kadınlar’ İstanbul’da buluşuyor

“İşte Eşitlik- Uçuruma Köprü Kuran Kadınlar: İş Hayatında Cinsiyet Eşitliği Uluslararası Konferansı” 15 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek. Ulusal ve uluslararası bir çok konuşmacının yer alacağı konferansta, ekonomik ve sosyal yaşamda kadınların karşılaştığı cinsiyete dayalı eşitsizlikleri aşmanın yolları tartışılacak. Yüzlerce izleyicinin bir araya gelmesinin hedeflendiği konferansta, kadınların işe girerken, terfi ederken ve ücretleri belirlenirken karşılaştıkları sorunlar, engeller ve haksızlıklar ele alınarak, hem Türkiye’deki hem de farklı ülkelerdeki örnek uygulamalar ve başarı öyküleri gündeme taşınacak.

Hedef cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak

Konferansa ev sahipliği yapacak olan Etiler Soroptimist Kulübü İş ve Meslek Kadınları Derneği’nin Başkanı Melek Berkem, konferansla toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. Berkem, Türkiye’nin kalkınması için kadınların iş hayatında daha fazla yer alması gerektiğine inandıklarını belirterek, “Kadınların iş hayatındaki konumlarını güçlendirmenin ve özellikle teknik ve uzmanlık gerektiren işlerde ve tepe yönetimlerde kadın istihdamını artırmanın yollarını tartışacağımız” dedi. Berkem, yapılacak konferansa akademi ve iş dünyasına katılım çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’deki ‘Yerel STK Hibe Programı’ desteğiyle yapılacak olan konferans İstanbul’da Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Soroptimist kulüpleri

Soroptimist kulüpleri; farklı mesleklerdeki kadınların, mesleki deneyim ve birikimlerinin de katkısıyla eğitim, ekonomik güçlendirme, kadın hakları, sağlık ve çevre konularında
kadınlar için proje odaklı çalışmalar yürüten uluslararası bir organizasyondur. 35 asil, 3 onur üyesi bulunuyor.  Etiler Soroptimist Kulübü, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun üyesidir.