Uğur Mumcu ölümünün 27’nci yılında anıldı

Bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 27’inci yılında saldırıya uğradığı sokakta anıldı.

Fotoğraf: Ali Haydar Çelebi

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 27’nci yılında anıldı. Anma töreni Ankara’da bombalı suikaste uğradığı ve adının verildiği sokakta yapıldı. Anmaya Mumcu’nun ailesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Levent Gök, CHP’li milletvekilleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Anma törenine çok sayıda kişi katıldı

Kılıçdaroğlu, tören öncesinde Mumcu’nun evinde ailesiyle görüştü. Görüşmenin ardından Mumcu ailesi ve Kılıçdaroğlu, Faili Meçhuller Anıtı’na ve Mumcu’nun hayatını kaybettiği sokağa karanfil bırakarak mum yaktı. Anıtın olduğu alanda Mumcu’nun köşe yazılarının bulunduğu gazeteler, daktilo ve bilgisayarının yer aldığı özel bölüm oluşturuldu.

Fotoğraf: Ali Haydar Çelebi

Kılıçdaroğlu, anma etkinliğinin ardından gazetecilere konuştu. Kılıçdaroğlu, Uğur Mumcu’nun insan olmanın ötesinde unutulmaz bir kişilik olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu: O düşünceleriyle yaşıyor

Mumcu’nun bilim insanı, gazeteci, aydın, emekçi ve Kuvayi milliyeci olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Hainler onu yok etmeye çalıştılar ama o düşünceleriyle yaşıyor. Onu her yıl saygı, sevgiyle anıyoruz. Anmaya da devam edeceğiz. Buraya insanlar da zaten aynı düşüncelerle geliyor.”

Faili meçhul cinayetlerin yıllar geçmesine rağmen aydınlatılmadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bizlerin telefonları saat saat dinlenirken katiller neden bulunmuyor? Ben bunları sormak zorundayım. Benim bu ülkeye karşı sorumluluğum var. Devlet dediğiniz kurum bir siyasi partinin egemenliğinde olamaz. O zaman hanedanlık olur” dedi.

Kılıçdaroğlu, Mumcu’nun bütün düşüncesinin yolsuzluklardan arınmış demokratik bir Türkiye olduğuna vurgu yaparak, “Aynı amacı aynı çerçevede sürdürüyoruz, mücadelesini yapıyoruz, kavgasını veriyoruz. Hiç kimse Uğur Mumcu’nun açtığı yoldan yürüyüşümüzü engelleyemez. Bu kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz ve edeceğiz. Bütün hedefimiz şu, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandırmak.” dedi.