Uğurlu: Enternasyonal kadın mücadelesini yükselteceğiz

HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, “Yeni yöntemler geliştirerek enternasyonal kadın mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

HDK Kadın Meclisleri 11. Genel Kadın Konferansı başladı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri 11. Genel Kadın Konferansı’nı İstanbul Avcılar ilçesinde bulunan bir salonda düzenledi. Salona, “Mekan rızasız, zaman sahipsiz, kadın çaresiz değildir”, “Kadın dayanışması sınır tanımaz”, “AKP krizde, kadınlar direnişte”, “Öz savunma yargılanamaz”, “Açlık grevleri 195’inci gününde. Yaşasın açlık grevi direnişimiz”, “Erkek devlete karşı buradayız, direnişteyiz, biz kazanacağız” 11 dilde “Hoş geldiniz” ve “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” pankartları asıldı. 

Konferansa HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerinin yanı sıra çok sayıda aydın ve yazar katıldı. Etkinlikte sık sık “Jin, jiyan, azadi” sloganı atıldı. 

HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu

‘Kadınlara dönük baskılar katmerleşti’

Konferans, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınlara atfen saygı duruşuyla başladı. Konferansın açılış konuşmasını yapan HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, konferansı tekçiliğin inşa edilmeye çalışıldığı bir süreçte gerçekleştirdiklerine vurgu yaparak, kapitalist modernite ve partiyarkanın kendi yapısal krizini aşmak için kadınlara dönük baskılarını katmerleştirdiğini söyledi.

Uğurlu, kadın kazanımlarına dönük baskılara, ataerkil yasalara, iktidarın saldırılarına karşı, kürtaj yasağına karşı direndiklerini belirterek, “Erkek devletlerin temsilcileri yeni savaşımını inşa ediyor. Daha somut, daha farklı yöntemler kullanıyor. Bundan nasibini alan ise halklar oluyor. Topluma reva gördükleri tek şey kan ve gözyaşı.” dedi.

‘Enternasyonal kadın mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz’

İktidarın her türlü baskısına karşı Türkiye kadın hareketi ile Kürt kadın hareketinin birlikte mücadelesinin kazanacağını ifade eden Uğurlu, şöyle devam etti:

“Yeni yöntemler geliştirerek enternasyonal kadın mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz. Saraydakilere bir kez daha söylüyoruz, Türkiye ve Kürdistan’daki kadın mücadelesinden korkun. Çünkü biz toplumsal yaşamı öreceğiz. Yerellerde örgütlenmeyi, kadının olduğu her yerde toplumsal yaşamı inşa edeceğiz. Ve sizi o saraylarınızdan kadın direnci ile dayanışmamızla çıkaracağız.” HDK’nin çok geniş bir fikriyata sahip olduğuna değinen Uğurlu, bu fikriyatın özgürlüğün inşasında görev aldığını söyledi. 

Buldan: Failler tutuklanmadığı gibi korunmaya devam ediliyor

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, her yeni kongrenin ortak kadın mücadelesine büyük bir güç kazandırdığını söyledi. Kadın mücadelesinin doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar her uca uzandığını dile getiren Buldan, HDK’nin ezilenlerin siyaset yapma odağı olduğunu söyledi.

Nadira Kadirova, Yeldana Kahraman, İpek Er ve Gülistan Doku’yu hatırlatan Buldan, faillerin tutuklanmadığı gibi korunmaya devam ettiğini söyledi. Buldan, şöyle devam etti:

“Musa Orhan’ı serbest bırakan yargı Kürt illerinde kadınları ve çocukları şiddetle baş başa bırakıyor. Aile Bakanı çıkmış diyor ki ‘kadına yönelik şiddet telafi edilebilir.’ Nasıl telafi edeceksiniz. Katledilen her kadın yitip giden bir dünyadır. Geri getirecek misiniz? Telafi şiddetin önlenmesi ile sağlanır. Katledilen binlerce kadını nasıl geri getireceksiniz. Bir bakanın görevi akılla ziyan bir beyanda bulunmak değil kadına yönelik cinayetleri yaşamın her alanında önlemektir.”

‘Mafyatik siyasetinin en büyük cevabıyız’

Partilerine karşı açılan kapatma davasına değinen Buldan, “Bunun hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Tek sebebi temiz siyasetimiz, iktidarın kirli politikalarını teşhir edişimizdir. Onlar ki çok iyi biliyor, bugün onların mafyatik siyasetinin önündeki en büyük cevabız. Medya, yargı, iktidar ve bürokrasisiyle boğazına kadar her türlü kirli suça batanlar bizim temiz siyasetimizi yargılayamazlar. Onları yargılayacak olan bizleriz. Onları yargılayacak olan kadınlar. Onların ördüğü tuğlaları bir bir devirecek işledikleri suçları mutlaka adalete kavuşturacağız.” şeklinde konuştu.

Buldan, kadın düşmanı iktidar ittifakına karşı tüm kadınları örgütlü mücadeleye çağırdı.  Konferans katılımcıların konuşmaları ile devam ediyor.

MA – İSTANBUL