Ülkücüler Gülnaz Şırınga’yı dövmedi ama RTÜK Halk TV’yi dövdü!

MHP’yi eleştirdiği için pek çok gazeteci ve siyasetçinin sokak ortasında dövülmesinden hareketle dijital yayın yapan Gazete Pencere’nin mizahi haberi cezaya dönüştü. 

Halk TV’de program yapan gazeteci Özlem Gürses, “Bahçeli’ye aşı yapan hemşire dövüldü” şeklindeki mizahi haberi aceleyle gerçek sanıp paylaşması üzerine RTÜK ceza verdi.

Devlet Bahçeli aşı oldu (Arşiv fotoğraf). Aşıyı yapan hemşirenin bu haberle ilgisi yok. RTÜK’ün Halk TV’ye ceza gerekçesi yaptığı “Gülnaz Şırınga” ismi ise Gazete Pencere’de mizahi bir haberde kullanılan uydurma bir isimdir.

RTÜK Halk TV’nin “Kayda Geçsin” programında Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektörü protesto eylemleri yapan öğrencilerin sert bir şekilde dövülmesi de ceza konusu oldu. Programda polisin öğrenciye aynı millettenmiş gibi davranmadığı ve polisin bir partiye lüzumundan fazla sempati beslediği yönündeki eleştiri, “herhangi bir kanıt, bulgu ya da belgeye” dayandırılmadığı ve Türk Polis Teşkilatı’nın itham edildiği belirtilerek idari para cezası verildi. 

Haber Türk’e ‘Militan’ cezası

RTÜK, Haber Türk’te yayınlanan “Enine Boyuna” programında bir konuğun “Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan” şeklindeki sözleri nedeniyle televizyon kanalına idari para cezası uyguladı. 

Tele 1’e ‘diktatör’ cezası

RTÜK, Tele 1 TV’ye “Zamanın Ruhu” programında küfür olduğu gerekçesiyle, Anında Manşet programında ise Cumhurbaşkanı’na “diktatör” denildiği gerekçesiyle idari para cezası uyguladı.

İkinci polis cezası KRT’ye

RTÜK polise hakaret ettiği gerekçesiyle KRT’de yayımlanan “Zafer Arapkirli ile Akşam Haberleri” programında “Nedense şu anda güvenlik kuvvetlerinin halkın polisi olması gereken kuvvetlerimiz iktidarın sanki militanlarıymış gibi kullanılmaya çalışılıyor” ifadeleri nedeniyle ceza uyguladı. 

Zafer Arapkirli

Fox TV’ye ‘sütçü desteği’ cezası

İlginç bir ceza da Fox TV’nin Ana Haber’de yayımlanan bir haber nedeniyle uygulandı. Bir üreticinin süt, yem ve hayvan desteği alamadığını ifade etmesi üzerine RTÜK, Fox TV’ye gerçeği yansıtmayan haber verdiği ve tarafsız davranmadığı gerekçesiyle ceza uyguladı.

Dizilere de ceza var

RTÜK ayrıca Fox TV’ye “Sen Çal Kapımı” dizi filmde erotik sahne bulunduğu, Star TV’de “Sefirin Kızı” dizisinde şiddet sahnelerinin olduğu, Show TV’deki “Çukur” dizisinde kaçakçılık, insan öldürme gibi eylemlerin mahalle kültürü gibi yansıtılması nedeniyle para cezası uyguladı. Yine Show TV’deki “Arıza” dizisinde küfrün biplenmeden yayınlanması nedeniyle ceza uygulandı. TV 8’de yayımlanan “Kırmızı Oda” programında sorumlu yayıncılık yapmadığı gerekçesiyle cezalandırıldı.

Bir televizyonun lisansı iptal edildi

RTÜK, sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç satan, halkın manevi duygularını istismar eden yayıncılardan ŞU TV’nin yayın lisansı iptal etti. Ayrıca, Güçlü, HM (Haberin Merkezi), Park TV, Ful TV, 363 TV ve Berat kanallarına yayın ve program durdurma ile üst sınırdan idari para cezaları verdi.