Uluslararası Af Ögütü: İran’da en az 106 kişi hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ – Uluslararası Af Örgütü İran’da benzine yapılan zam nedeniyle başlayan protesto gösterilerinde şu ana kadar 21 kentte en az 106 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü belirtti.

Af Örgütü www.amnestyusa.org sitesinden yaptığı açıklamada, ölü sayısının tahmin edilenden fazla olabileceğini belirtti.Açıklamada, İran’daki kısıtlı medya ve internet yasağına dikkat çekilerek, teyit edilen video görüntüleri, görgü tanıklarının ifadeleri ve İran dışındaki aktivistler tarafından toplanan bilgilerden, göstericilerin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü gösterdiği belirtildi.

Aıçıklamada, eylemcilerin bazı noktalarda çatılardan, bir kez de helikopterden keskin nişancılar tarafından hedef alındığına dikkat çekildi. Açıklamada, Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunma Direktörü Philip Luther’in de “Yetkililer bu acımasız ve ölümcül baskıları derhal sona erdirmeli ve insan hayatına saygı göstermelidir.” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

‘Gösterilerin çoğu barışçıl’

200 kadar kişinin öldürüldüğünü öne süren bazı raporlarla ölü sayısının yüksek olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, İran devlet medyasının ölü sayısını vermediği belirtildi. Gösterilerin çoğunun barışçıl göründüğüne vurgu yapılan açıklamada, az sayıda protestocunun taş atmaya, araç yakmaya ve bankalara zarar vermeye yöneldiği belirtildi.

İnsan hakları savunucusu Gholian da gözaltında

Devlete ait medyanın 17 Kasım itibariyle 1000’den fazla protestocunun tutuklandığını bildirdiğinin belirtildiği açıklamada, tutuklananlar arasında insan hakları savunucusu Sepideh Gholian da bulunduğu ifade edildi. Açıklamada, hak savunucusu Gholian’ın nerede tutulduğunun bilinmediği belirtildi.

Açıklamada, “Gösterilerde yalnızca barışçıl bir şekilde yer almak, onlara destek vermek veya yetkilileri eleştirmek için gözaltına alınan herkes derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır. Tüm tutuklular işkenceye ve diğer kötü muamelelere karşı korunmalıdır ” denildi. BM ve AB’ne başta olmak üzere uluslararası toplumdan İranlı yetkililerin bu tutumuna karşı durmaya çağırdı. Açıklamada ayrıca hayatını kaybeden 106 kişinin il bazında dağılımı da yer aldı.