Uluslararası Af Örgütü: İran’da ölü sayısı 143’e yükseldi

HABER MERKEZİ – Uluslararası Af Örgütü, İran’da devam eden gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının 143’e yükseldiğini bildirdi. HDP de, İran Hükümetine halkların taleplerine kulak vermesini isteyerek, “İran Hükümeti’ni en kısa süre içerisinde tüm toplumsal muhalefeti temsil edecek bir heyetle müzakere etmeye çağırıyoruz.” dedi.

İran’da benzine yapılan zammı protesto amacıyla 15 Kasım’dan itibaren başlayan gösteriler sürüyor. Uluslararası Af Örgütü, İran’daki duruma ilişkin yazılı açıklama yaptı. 15 Kasım’da başlayan gösterilerde bugüne kadar en az 143 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilen açıklamada, ölümlerin çoğunun ateşli silahlar sonucu yaşandığına dikkat çekildi. Açıklamada, ateşli silah dışında bir göstericinin göz yaşartıcı gazdan, bir göstericinin de fiziksel şiddet görmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Göstericilerin çoğunun ise polisin direkt hedef alması sonucu hayatını kaybettiğine dikkat çekilen açıklamada, hayatını kaybedenlerin sayısının yükselebileceğine dikkat çekildi.

İranlı yetkililerin yaralanan göstericileri hastanelerden gözaltına aldığına işaret edilen açıklamada, bu nedenle yaralıların hayatının tehlikeye atıldığı ifade edildi. Açıklamada, hayatını kaybeden protestocuların cenazelerinin ailelerine teslim edilmediği belirtilerek, bazı durumlarda güvenlik güçlerinin bu cenazeleri başka yerlere taşıdığı öne sürüldü.  Açıklamada, İran devletinin aşırı güç kullanımına karşı uluslararası kamuoyuna çağrı yapıldı.

HDP’den İran’a şiddete son vermesi çağrısı

HDP Merkez Yürütme Kurulu da, yaptığı yazılı açıklamada İran Hükümeti’ni halkın taleplerine karşı duyarlı olmaya çağırdı. İran Hükümeti’nin, halkların demokratik protestolarına kulak vermek yerine şiddet ile karşılık vermesinin kabul edilemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, “Ekonomik ve siyasi krizler topluma şiddet uygulayarak çözülmez. Halkların tepkileri demokratik, adil ve özgür bir yaşama olan yakıcı bir ihtiyacı göstermektedir. Demokratik tepkilerin şiddet ile bastırılmasının yaşanan kaosu daha da derinleştireceği, Ortadoğu’nun siyasi ve tarihsel tecrübesi ile kanıtlanmıştır.” denildi.

Açıklamada, yaşanan şiddete derhal son verilmesi istenerek, “İran Hükümeti’ni halkların taleplerine karşı duyarlı olmaya ve en kısa süre içerisinde tüm toplumsal muhalefeti temsil edecek bir heyetle müzakere etmeye çağırıyoruz.” diye kaydedildi.