Ümit Özdağ İYİ Parti’den ihraç edildi

İYİ Parti Müşterek Disiplin Kurulu toplantısında İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İYİ Parti’den kesin olarak çıkarılmasına karar verildi.

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ Fotoğraf: AA

İYİ Parti Müşterek Disiplin Kurulu Başkanı Ethem Baykal, İYİ Parti Kurucu Üyesi, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın eylemlerine ilişkin kurulun kararını açıkladı. Baykal, yaptığı açıklamada İYİ Parti Tüzüğü’nün 76/D-a ve I maddeleri gereği Özdağ’ın İYİ Parti üyeliğinden, Kurucular Kurulu Üyeliği de dahil olmak üzere kesin olarak çıkarılmasına “oybirliği” ile karar verildiğini belirtti.

Özdağ’ın İYİ Parti’den çıkarılmasına ilişkin gerekçe gösterilen söz konusu tüzüğün maddeleri ise şöyle;

“a) İnsan hakları, demokrasi ve hukuk devleti gibi en temel ilkeleri yok sayıcı davranış ve eylemlerin içerisinde bulunmak, l) Genel Başkan, Başkanlık Divanı, Genel İdare Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Merkez Danışma ve Yüksek İstişare Kurulu üyeleri ile İYİ Parti milletvekilleri ve belediye başkanları aleyhinde sosyal medyadan, yazılı veya görsel basın yolu ile asılsız iddialarda bulunmak ve bunları tekrarlamak.”

Ne olmuştu?

Özdağ, katıldığı televizyon programında İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun “FETÖ” ile bağının olduğu yönünde iddialarda bulunmuştu. Kavuncu, Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Parti teşkilatları da, Özdağ’ın beyanlarının gerçek dışı ve iftira olduğunu belirterek Özdağ’ın partiden ihraç edilmesini genel merkeze bildirmişti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, Özdağ’ın Disiplin Kurulu’na sevkine karar vermişti. Özdağ ise savunmasını yazılı olarak iletmişti.