Ümitcan Uygun, Esra Hankulu’nu ‘kasten öldürmekten’ tutuklandı

Aleyna Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun, Esra Hankulu’nun şüpheli ölümüne ilişkin “kasten öldürme” suçundan tutuklandı.

Fotoğraf: Birgün Gazetesi

Ankara’da Esra Hankulu’nun şüpheli ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, 3 Temmuz’da gözaltına alınan Ümitcan Uygun ile diğer şüpheliler Furkan G. ve Dilan C.’nin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

AA’nın geçtiği bilgilere göre; Ankara Adliyesi’ne getirilen şüpheliler, soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdikten sonra sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Şüpheli Ümitcan Uygun, “kasten öldürmek” suçundan tutuklanırken, “suç delillerini karartmak” ile suçlanan diğer 2 şüpheli hakkında ise “konutu terk etmeme” şeklinde adli kontrol uygulanmasına karar verildi.

‘Ümitcan Uygun’u serbest bırakanlar da sorgulansın’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ümitcan Uygun’un tutuklanması üzerine Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Ümitcan Uygun, Esra Hankulu’nu kasten öldürme suçundan tutuklandı. Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümünde etkin soruşturma yürütmeyerek Ümitcan Uygun’u serbest bırakanlar da sorgulansın.”

Uygun’un, Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümüne ilişkin ifadesi alınmıştı

Aleyna Çakır, 3 Haziran 2020 tarihinde Ankara’da evinde şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştu. Aleyna Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun’un, soruşturma kapsamında sadece ifadesi alınmıştı. Daha önce sistematik şiddete maruz kalan ve ölümle tehdit edilen Aleyna Çakır’ın, 17 Nisan’da Ümit Can Uygun ve arkadaşı Enes Ö.’den şikâyetçi olduğu ortaya çıkmıştı.

Uyuşturucu kullandığına ilişkin görüntülerinin sosyal medyada yer alması üzerine “uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmak ve kullanılmasını alenen özendirmek” suçlamasıyla tutuklanan Uygun, 17 Temmuz’da tahliye edilmişti.

Yeni1Mecra