UNICEF: 80 milyon çocuk Covid-19 nedeniyle risk altında

UNİCEF İcra Direktörü Henrietta Fore, salgın nedeniyle, 68 ülkede rutin aşı hizmetlerinin kesintiye uğradığı için 80 milyon çocuğun risk altında olduğunu söyledi.

UNİCEF İcra Direktörü Fore, “Kovid-19’un hızla çocuk hakları krizine dönüşen bir sağlık krizi olmasından korkuyoruz.” dedi. 

Fotoğraf: UNİCEF

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) pandemi nedeniyle peş peşe uyarılar geldi. Dün salgında ani artış olduğunu belirterek tedbirlere dikkat çeken DSÖ, bugün de pandemi nedeniyle aşı olmayan cocukların risk altında olduğunu belirtti.

Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Henrietta Fore de, toplantıya katılarak bir konuşma yaptı.

Örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda konuşan Fore, Kovid-19 salgının başlangıcından bu güne 5 ay geçtiğini anımsattı.

Fore, aradan geçen zamanda salgının çocuklar üzerindeki derin etkisinin uzun süreceğini bildiklerini anlatarak, “Kovid-19’un hızla çocuk hakları krizine dönüşen bir sağlık krizi olmasından korkuyoruz” uyarısında bulundu.

1,8 milyar çocuk evde

Fore, salgına karşı alınan önlemler nedeniyle dünya genelindeki çocukların dörtte üçünün başka bir ifadeyle 1,8 milyar çocuğun “evde kal” politikasının uygulandığı ülkelerde yaşadığını aktardı. Ayrıca, 153 ülkede okulların kapatıldığını 1,2 milyar çocuğun (toplam eğitim alan çocukların yüzde 70’i) eğitim alamadığına işaret etti.

Gelecek 6 ayda her gün 6 bin çocuk ölebilir

Fore, geçen hafta Johns Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı verilere göre, salgının devam ederek sağlık hizmetlerini kesintiye uğratması durumunda, gelecek 6 ay her gün 6 bin çocuğun “önlenebilir hastalıklardan dolayı ölebileceği” tahmini yapıldığını aktardı.

“Bir yaşın altındaki en az 80 milyon çocuk risk altında, çünkü 68 ülkede küçük çocuklar için rutin aşılama hizmetleri önemli ölçüde kesintiye uğradı” ifadesini kullanan Fore, Kovid-19 dolayısıyla kızamık ve çocuk felci için aşı kampanyalarının büyük darbe yediğini söyledi.

Fore, 27 ülkede kızamık, 38 ülkede de çocuk felci aşı kampanyalarının askıya alındığı bilgisini paylaşarak, “Bunun sonuçları çocuklar için ölümcül olabilir” uyarısında bulundu.

Küresel dayanışma çağrısı

Salgına rağmen aşı kampanyalarının yürütülmesi için pek çok yol olduğunu vurgulayan ve bunları tek tek sayan Fore, “Herkesin onlarca yıldır elde etmek için çok çalıştığı sağlık kazanımlarını kaybetmeyi göze alamayız. Aşı kampanyalarının başlatılması için ortak ve uyumlu çabalara ihtiyacımız var” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus ise Kovid-19 salgını nedeniyle sekteye uğrayan en önemli hizmetlerden birinin de rutin çocuk aşıları olduğunu belirtti.

Fakir veya zengin ülkelerde on milyonlarca çocuğun difteri, kızamık ve zatürre gibi öldürücü hastalıklara yakalama riskiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, salgına karşı “küresel dayanışma ve birlik” çağrısını yineledi. AA – CENEVRE