UNICEF: Suriye’de 10 yıllık savaşta yaklaşık 12 bin çocuk öldü

UNICEF, Suriye’de 10 yıldır devam eden savaşta yaklaşık 12 bin çocuğun öldüğünü ve yaralandığını açıkladı.

UNICEF’in açıklamasında savaşta birçok çocuğun geleceğinin belirsizliğini koruduğuna ve çocukların yüzde 90’ının insani yardıma muhtaç olduğuna işaret edildi. (Fotoğraf: AA)

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye’de 10 yıldır devam eden savaşta çocukların yaşadıklarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada savaşta birçok çocuğun geleceğinin belirsizliğini koruduğuna ve çocukların yüzde 90’ının insani yardıma muhtaç olduğuna işaret edildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Suriye’de 5 yaş altı yarım milyondan fazla çocuğun kronik gıda yetersizliği yüzünden büyüme geriliği yaşadığı ve boylarının kısa kaldığı belirtilen açıklamada, ülke içinde 2,4 milyon, ülke dışında ise 750 bin çocuğun okula gidemediği ifade edildi.

5 binden fazla çocuk savaşa katıldı

UNICEF’e göre, Suriye’de 2011 ile 2020 yılları arasında yaklaşık 12 bin çocuk hayatını kaybetti ve yaralandı. Aralarında 7 yaşında olanların da bulunduğu 5 bin 700’den fazla çocuk çatışmalarda yer aldı.

Şiddet, şok ve travmaya maruz kaldıkları için psikolojik sorunlar yaşayan çocukların sayısının geçen yıl iki katına çıktığı Suriye’de, 10 yıl boyunca bin 300’den fazla okul ve hastane de saldırıya uğradı.