‘Üniversiteler fuhuş evi’ diyen Prof. Ebubekir Sofuoğlu’na soruşturma

Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü üniversitelerin fuhuş evi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında soruşturma açılacağını açıkladı.

CHP’li İlhan Taşcı da AKİT TV’deki programı RTÜK gündemine taşımak için başvuruda bulundu.

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na AKP kanadından da tepkiler geldi

Akit TV’de katıldığı programda üniversitelerin fuhuş evine döndüğünü söyleyen Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na AKP’li isimlerden de tepki gelirken rektörlük soruşturma açılacağını duyurdu. 

Ebubekir Sofuoğlu’nun Z kuşağını eleştirirken kullandığı ifadeyle ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan “Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun ulusal bir kanalda yapmış olduğu açıklamaların kabul edilmesi ve hoş görülmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemler yapılacaktır” dedi.

AKP’lilerden eleştiri mesajları

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz da, Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’yla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sofuoğlu’nun, hem Sakarya’yı ve hem de Sakarya Üniversitesini zan altında bırakan “Fuhuş Evleri” söylemini tasvip etmemiz mümkün değildir. Derhal Sakarya’mızdan, Sakarya Üniversitemizden ve tüm öğrenci kardeşlerimizden özür dilemelidir.

Sn.Sofuoğlu’nun, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ı da söylemine alet etmesi ayrı bir talihsizliktir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bahsedildiği şekliyle bir söylemi söz konusu değildir. Olmayan bir söylemi varmış gibi kendi söylemine dayanak yapmak çok büyük bir sorumsuzluktur.

Eski Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Davut Kavranoğlu ise

“Üniversiteler bilim yuvalarıdır. Bir ülkenin ve toplumun cehaletten kurtulması, refah ve mutluluğu eğitim ve bilim ile mümkündür. Üniversiteler, bilginin, bilim insanlarının, öğretmenlerin, toplum liderlerinin yetiştiği yuvalardır. Aksini savunmak cehaleti savunmaktır” mesajını paylaştı.

Konu RTÜK’e taşındı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşcı, Ebubekir Sofuoğlu’nun Akit TV’deki sözleri nedeniyle izleme raporu hazırlanarak, Üst Kurul gündemine getirilmesi için RTÜK Başkanlığı’na başvurdu.

Akit TV kanalında 15 Aralık’ta yayınlanan ‘Derin Kutu’ adlı programa konuk olan Sofuoğlu’nun, “Z Kuşağı”nı ‘hedonist’ olmakla suçladığını hatırlatan Taşcı başvurusunda, “Konuşmacı, Sayın Cumhurbaşkanının arkasına sığınıp üniversitelere ‘fuhuş evleri’ diyerek öğrenci evlerinde zor şartlarda üniversite eğitimi almaya çalışan öğrencilere ağır hakaret ve iftirada bulunmuştur” ifadelerine yer verdi.

Yayının, 6112 sayılı Kanunun 8. Maddesi 1. Fıkrası (b) bendinde yer alan “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.” ve (ç) bendinde yer alan “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükümlerine açıkça aykırılık oluşturduğunu belirten Taşcı, yayın için değerlendirme raporu düzenlenerek ilk Üst Kurul toplantı gündemine alınmasını talep etti. 

Sosyal medyada gündem oldu

Prof. Dr. Sofuoğlu’nun açıklamaları kamuoyunda büyük tepkiyle karşılaştı. Sosyal medyadan tepkilerini dile getiren yurttaşlar #ebubekirsofuoğlu konu etiketi altında gerici akademisyen Sofuoğlu’nu eleştiren gönderiler yayınlıyor