Üniversitelerde sınavlar ‘yüz yüze’ yapılmayacak

YÖK Başkanı Saraç, üniversitelerdeki sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine karar verdiklerini belirterek, tüm sınavların dijital imkanlar, ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacağını açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, twitter hesabından üniversitelerdeki sınavlara ilişkin paylaşımda bulundu. Paylaşımda, Covid-19 tedbirleri kapsamında üniversitelerde okuyan öğrencilere yönelik “sınavlar” konusunda önemli bir karar aldıklarını belirtti. 

Saraç, salgın süreci ve Sağlık Bakanlığının görüşlerine ilişkin değerlendirmeler neticesinde üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer bütün sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine karar verdiklerini aktardı. Saraç, paylaşımın devamında şunları belirtti:

“Üniversitelerimizdeki sınavlar, şeffaf ve denetlenebilir olma şartıyla dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacak. Buna ilişkin ek duyuruları üniversitelerinizden takip edebilirsiniz. Bu süreci rektörlerimizle birlikte öğrenci merkezli götürmeye ve değerli öğrencilerimizin salgından en az şekilde etkilenmesine çalışıyoruz.”