Üretici firmadan CoronaVac aşısına dair açıklama: Etkinliği kanıtlandı

Sinovac Başkanı Yin Weidong, “Faz-3 klinik denemeleri, CoronaVac aşısının dünya çapındaki güvenilirliğinin ve etkinliğinin iyi olduğunu kanıtladı” dedi.

Sinovac Biotech Başkanı Yin Weidong yıllık aşı üretimini şubat ayında iki kat artırarak 1 milyar doza çıkarmayı planladıklarını duyurdu.

Türkiye’nin de kullanmaya hazırlandığı ve 50 milyon doz aşı için anlaşma yaptığı Çin menşeli koronavirüs (Kovid-19) aşısının koruma oranlarına ilişkin üretici firma Sinovac ilk kez açıklama yaptı. Sinovac Biotech şirketinin Başkanı Yin Weidong, yaptığı basın toplantısında aşının etkinlik oranları konusunda Faz-3 sonuçlarına dair Brezilya, Endonezya ve Türkiye’den gelen farklı sonuçları değerlendirdi.

‘Aşılar aynı parti üretimden’

Farklı ülkelerdeki testlerin farklı şekillerde tasarlandığını ama kullanılan aşıların aynı partiden gönderildiğini belirten Weidong, “Bu Faz-3 klinik denemeleri, CoronaVac aşısının dünya çapındaki güvenilirliğinin ve etkinliğinin iyi olduğunu kanıtlamak için yeterli” diye konuştu. Yin, ayrıca yıllık aşı üretimini de şubat ayında iki kat artırarak 1 milyar doza çıkarmayı planladıklarını duyurdu.

Brezilya’daki oranlar

Brezilyalı yetkililerin dün yaptığı açıklamada, CoronaVac isimli aşının ülkedeki Faz-3 denemelerinde yüzde 50.38 oranında ‘genel koruma’ sağladığı belirtilmişti. Sinovac’ın Brezilya’daki ortağı Butantan Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, bu oranın içinde aşı denemelerine katılıp Kovid-19’a yakalanan ama hastalığı klinik tedavi ihtiyacı hissetmeyecek derece hafif geçirenler ile asemptomatik vakaların da bulunduğu bilgisi verilmişti.

Açıklamada, Brezilya’daki denemelerin salgının ağır seyrettiği bir dönemde yapıldığı, testlere sağlık çalışanları ve 60 yaş üzeri gönüllülerin de katıldığı, bu nedenle Faz-3 sonuçlarının diğer ülkelerde elde edilen sonuçlarla karşılaştırılamayacağı yorumu da yapılmıştı.

Endonezya ve Türkiye’nin oranları

Öte yandan, aşı için Endonezya’da yapılan deneylerde yüzde 65 koruma oranı sağlandığı açıklanmış ve aşıya acil onay verilmişti. Türkiye ise Faz-3 denemelerinin ara sonuçlarında yüzde 91,25 oranında koruma ölçüldüğünü duyurmuştu. Türkiye ve Endonezya’dan farklı olarak, Brezilya’daki denemelere 60 yaş üstü gönüllüler de katılmıştı.

MA