Urfa Tabip Odası Başkanı ve Genel Sekreteri paylaşımlarından dolayı sorgulandı

Urfa Tabip Odası Başkanı Dr. Ömer Melik ve Genel Sekreter Dr. Osman Yüksekyayla bugün gözaltına alındı. Urfa Tabip Odası koronavirüs salgını ile ilgili kamuoyunu bilgilendiriyordu.

Akşam saatlerinde serbest bırakılan doktorlar, twitterda yaptıkları açıklamalarla “halkı korku ve paniğe sevk etmekle” suçlandığını, kendilerinin de halkı bilgilendirmek için paylaşım yaptıklarını açıkladı.

Polisteki ifadelerden sonra adliyeye sevk edilen doktorlar, burada serbest bırakıldı.

Türk Tabipler Birliği ise Urfa Tabip Odası başkan ve genel sekreterinin gözaltına alınmasına ilişkin “Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Dr. Ömer Melik ve Genel sekreteri Dr. Osman Yüksekyayla Tabip Odası yöneticisi olmanın, salgınla mücadelenin ve iyi hekimliğin gereğini yaptılar. Serbest bırakılmalıdırlar.” açıklaması yaptı ve bunu twitterda paylaştı.

Urfa Tabip Odası Başkanı Dr. Ömer Melik Fotoğraf: Gazete Duvar’dan alınmıştır.

Dr. Ömer Melik, kendileri hakkında soruşturma açılmasını 13 Nisan’da Gazete Duvar’a açıklamıştı. Dr. Melik açıklamasında, “İfadeye çağrılmamın nedeni Tabip Odası’nın meslektaşlarımızdan bize bildirilen ve Sağlık Bakanı’nın açıkladığı verileri değerlendirip twitterdan paylaşım yaptığımız içindir. Sadece Urfa’daki olası-kesin vakalar ile yoğun bakımda salgından dolayı yatan ve vefat eden hasta sayılarını içeren bir twitti. Sağlık Bakanı’nın her gece bu verileri paylaştığını da biliyoruz. Tabip Odası olarak bu verileri açıkladığımız zaman neden bir suç teşkil ettiğini anlamış değilim” demişti.

Dr. Melik, Urfa Tabip Odası’nın pandemi kurullarına alınması yönünde sözlü ve yazılı olarak girişimde bulunduğunu ancak Oda’nın kurullara alınmadığına da dikkat çekmişti.

Urfa Tabip Odası, TTB’nin koronavirüs salgını ile mücadele eden sağlık çalışanlarının korunamadığına ilişkin eleştirel bir video mesaj da paylaşmıştı. Oda ayrıca, Türkiye genelinde 26 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini, sadece Urfa’da ise 5 sağlık çalışanına virüs bulaştığını açıklamıştı.

Urfa Tabip Odası, salgın sırasında sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemelerin eşitsizliğini de eleştiren bir paylaşım yapmıştı. Bu paylaşımda Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da etiketlenmişti.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Melik ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Yüksekyayla Covid-19’la mücadelede aktif çalışıyordu.

Doktorlar serbest bırakıldı

Urfa Tabip Oda Başkanı Dr. Ömer Melik ve Oda Sekreteri Dr. Osman Yüksekyayla serbest akşam bırakıldı. Dr. Yüksekyayla Yeni1mecra’ya, Covid-19 verilerini twitterda paylaştıkları ve bu yolla “Halkı korku ve paniğe sevk etmekle” suçlandığını söyledi. Dr. Yüksekyayla, kendileri de ifadelerinde halkı korku ve paniğe sevk etmek değil Oda olarak bilgilendirmek için twitterda paylaşım yaptıklarını açıkladıklarını anlattı.

Dr. Ömer Melik de, ifadelerinden sonra savcılığa çıkarıldıklarını ve burada savcı tarafından ifadelerinin alındığını söyledi. Dr. Melik, daha sonra ayda bir imza vermek ve yurt dışına çıkış yasağı adli kontrolü verilerek serbest bırakıldıklarını kaydetti.