Urfa’da 15 günlük etkinlik yasağı

Şanlıurfa Valiliği, 28 Mart ile 11 Nisan tarihleri arasında tüm açık alan etkinliklerine yasak getirdiğini açıkladı.

Şanlıurfa Valiliği, internet sitesinden yaptığı yazılı açıklama ile 28 Mart ile 11 Nisan saat 23.59’a kadar tüm açık alan etkinliklerinin yasaklandığını bildirdi. Yasaklama kararı için herhangi bir gerekçe gösterilmedi. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Ticari kimliği bulunan özel hukuk tüzel kişiliklerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 19’uncu maddesine istinaden yapılması muhtemel tüm açık alan etkinlikleri (toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma, vb) 15 gün süreyle il merkezi ve ilçelerimiz dahil olmak üzere Şanlıurfa coğrafi sınırları çerisinde yasaklanmıştır” denildi.

Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil ile Celal’i kaybeden, Fadıl adlı oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar 18 gündür Urfa Adliyesi önünde “adalet” talebiyle oturma eylemini sürdürüyordu.

Valiliğin yasak karanının, Şenyaşar ailesinin eylemine yönelik olduğu değerlendiriliyor.

MA / Yeni1Mecra