Urfa Valisi: İlimizde Haziran ayından itibaren Covid-19 vaka sayısı arttı

Şanlıurfa Valisi Erin, kentte şu ana kadar 100 kişinin Covid-19’dan hayatını kaybettiğini, 50 kişinin yoğun bakımda olduğunu ve Haziran ayından itibaren vaka sayısının arttığına dikkat çekti.

Vali Erin, artışın kaynağı olarak nişan, düğün, taziye, toplu yemekler, AVM’leri gösterdi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Valilik toplantı salonunda kentteki yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erin, Covid-19 salgınının ilk gününden itibaren vatandaşları şeffaf bir şekilde bilgilendirdiklerini ve bunu yapmaya devam ettiklerini belirtti.

‘Hastanelerin doluluk oranıyla ilgili endişe edecek bir durum yok’

Pandemi sürecinde şu ana kadar beklentilerinin dışında bir durumla karşılaşmadıklarını aktaran Erin, kentteki hastanelerin doluluk oranıyla ilgili endişe edilecek bir durumun olmadığını söyledi. Erin, kentteki bütün çalışmaların Sağlık Bakanlığı ile koordine halinde gerçekleştiğini aktararak, salgın sürecinde resmi makamların açıklamaları dışındaki söylentilere itibar edilmemesini istedi.

‘Haziran ayından itibaren vaka sayısı arttı’

Kentte yaşayan herkesin salgın sürecinde sorumluluk üstlenmesi gerektiğinin altını çizen Erin, sosyal mesafe, hijyen ve maske kuralına herkesin mutlaka uyması gerektiğini ifade etti. Urfa’da hazirandan itibaren pozitif vaka sayısının arttığın, alınan tedbirlere uyulması için il genelinde sıkı denetimler gerçekleştirdiklerini savunndu.

‘En fazla ceza yazılan kentlerin başında Şanlıurfa geliyor’

Türkiye’de en fazla ceza yazılan kentlerin başında Şanlıurfa’nın geldiğini aktaran Erin,
“Bu övünülecek bir şey değildir. “ dedi. Kurallara uymayan vatandaşlara yönelik hem idari hem adli işlemleri işin başından itibaren uyguladıklarını söyleyen Erin, Sadece emniyet ve jandarma birimlerimiz bugüne kadar uyguladığı toplam ceza miktarı 31 milyon 801 bin 366 Türk lirasıdır. Bu idari para cezası 30 bin civarında vatandaşa uygulandı. Her günde devam ediyor.” diye belirtti.

‘Sadece devlet eliyle mümkün değil’

Kentteki pozitif vaka sayısında artış olduğuna dikkati çeken Erin, şu ifadeleri kullandı:

“Sosyal medya hesaplarımızdan da sürekli duyuruyoruz ve bütün vatandaşlarımızın dikkatini buna çekmeye çalışıyoruz. Herkesi kontrollü sosyal hayata uymaya davet ediyoruz. Bunun sadece devlet eliyle devlet yaptırımıyla olmasının mümkün olmadığını söylüyoruz. Hep birlikte hep beraber bu işi başarabiliriz, üstesinden gelebiliriz.”

‘Yoğun bakım hasta sayısı 50’

Erin, ayrıca son 3 günlük ortalamalara göre Urfa’nın en fazla vaka artan iller arasında yer almasının vaka sayısının Türkiye’de en fazla olduğu il anlamına gelmediğini söyledi. Erin, kentteki toplam vaka sayısının yüzde 5’inin hastanelerde tedavi gördüğünü, yoğun bakımdaki hasta sayısının ise 50 olduğunu söyledi.

‘Şanlıurfa’da 100 kişi hayatını kaybetti’

Urfa’da 100 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Erin, “Toplum olarak, tanımadığımız bilmediğimiz için bizi çok fazla etkilemeyen ve böyle bir değerlendirme içerisinde olmamız kabul edilemez. Duyarsız davranırsak kim vefat ettiyse etsin ben değilim anlayışı ne Urfalıya ne Müslümana ne de insana yakışır.” dedi.

‘Bin 987 ev ile kırsaldaki 20 mahalle karantinada’

Erin, kentte bin 987 ev ile kırsaldaki 20 mahallede karantina tedbirlerinin uygulandığını, bu kişilerin kolluk güçlerince denetlendiğini kaydetti.

‘Ana kaynak taziye, nişan, toplu yemekler, avmler’

Kentteki vaka sayılarının ana kaynaklarının taziye, nişan ve bağ evlerindeki toplu yemeklerden kaynaklandığını aktaran Erin, şöyle devam etti:

“Vakaların yüzde 90’ı bu tür etkinliklerden kaynaklanıyor. Şehir merkezinde yayılım yoğun olarak alışveriş merkezleri ve çarşılardan. Biz taziye evlerini kapattık, bütün uyarılarımıza rağmen evlerde taziyelerin devam ettiğini görüyoruz, oralara gelen gidenin çok kişiye bulaştırdığına dair örnekleri var. Kontrolsüz önlem alınmadan yapılan düğünlerde bu bulaşımın ana kaynakları. Taziyemizi eskisi gibi yapmayacağız, sıra gecemizi eskisi gibi yapmayacağız. Eskisi gibi elimizi kolumuzu sallayıp dolaşmayacağız.”

Yaklaşan Kurban Bayramı için de uyarılarda bulunan Erin, bayramlaşmaların ziyaret yerine telefonla yapılmasını istedi.

Toplantıya, İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Eyyüp Sabri Kirişçi de katıldı.

AA – URFA