Urfa ve Diyarbakır’da 9 avukat gözaltına alındı

Urfa ve Diyarbakır’da ev ve işyerlerine yapılan polis baskınlarında 9 avukatın da aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı.  

Diyarbakır Baro Başkanı Aydın, gözaltılara tepki göstererek “Zulüm devam ediyor.” dedi.

Urfa ve Diyarbakır’da sabah saatlerinde çok sayıda siyasetçi ve avukatın ev ve işyerlerine baskın düzenlendi. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Diyarbakır’da 4 avukatın ev ve bürosuna baskın düzenleyen polisler, aramaların ardından 2 avukatı gözaltına aldı.  

Urfa’da yapılan baskınlarda ise, HDP PM üyesi avukat Metin Özbadem, HDP eski İl Eşbaşkanı avukat Sevda Çelik Özbingol, HDP’nin eski yöneticilerinden Sedat Çelik, HDP Siverek Belediye Meclis Üyesi İbrahim Ayyıldız, KHK ile kapatılan Radyo Karacadağ çalışanı Salih Erbekler ile avukatlar Cemo Tüysüz, Emin Baran, Hüseyin İzol, Şeyhmus İnal ve Hidayet Enmek gözaltına alındı. 

Avukatlar ve siyasetçilerin “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla gözaltına alındıkları öğrenildi. Gözaltı sayısının artabileceği belirtildi. 

Polis tarafından baskın yapılan avukat bürosundan

Baro Başkanı Aydın: Zulüm devam ediyor

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın twitter hesabından avukatların gözaltına alınmasına ilişkin paylaşımda bulundu. Baskın yapılan avukat bürosundan fotoğraf da paylaşan Aydın, “Sabah kapıyı sütçü çalmadığı gibi sabahın köründe dostlarınız da aramıyor. Urfa savcılığının talimatıyla dört meslektaşımız hakkında gözaltı kararı var.” dedi.

Aydın, dört avukatın sabahın köründe ev ve bürolarının arandığını belirterek, “Dava dosyalarına el konuldu, iki meslektaşımız gözaltına alındı. Zulüm devam ediyor.” diye kaydetti.