Urfa’da 20. Zırhlı Tugay Komutanlığında patlama

Urfa’daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığında patlama olduğu ihbarı üzerine bölgeye ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Kenti büyük bir duman kaplarken, kimi bölgelerde elektirk kesintileri yaşanırken, internet bağlantılarının da kesildiği öğrenildi.

Urfa’da 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda gece saatlerinde ard arda iki ayrı patlama meydana geldi. Vali Abdullah Erin yaptığı ilk açıklamada, “Cephanelikte patlama meydana geldi. Cephaneliği korumakla görevli 5 personel yaralandı. Sağlık durumları iyi, bilinçleri açık” dedi.
Bölgeye çok sayıda itfaiye, ambulans ve AFAD ekipleri sevk edildi. Çıkan yangın itfaiye tarafından söndürülürken yaralılar çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Urfa Valisi Erin daha sonra yaptığı açıklamada mühimmat deposunda meydana gelen patlamalarda yaralananların sayısının 14 olduğunu açıkladı.

MSB’den açıklama

Konuya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. Açıklamada, “Şanlıurfa’da bulunan 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’na ait bir hafif silah mühimmat deposunda henüz tespit edilemeyen nedenle saat 22.50 sularında patlama meydana gelmiştir. Patlamada yaralanan personel hastaneye sevk edilmiş, çıkan yangın kontrol altına alınmış ve olay bölgesinin çevre emniyeti tam olarak sağlanmıştır.” denildi.

Urfa Valisi Erin (Ortada)

Vali Erin, beraberindeki Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak ile 20. Zırhlı Tugay Komutanlığına giderek incelemelerde bulundu.

Komutanlık önünde gazetecilere açıklama yapan Erin, komutanlık yerleşkesi içerisindeki bir mühimmat deposunda patlama meydana geldiğini, birinci patlamanın etkisiyle ikincinin de gerçekleştiğini belirtti.

‘1’i sivil 17 asker yaralandı’

Erin burada yaptığı açıklamada ise patlamada, kışla yakınlarındaki evinin balkonunda bulunan bir sivil ile görevli 16 askerin yaralandığını bildirdi. Erin, “Yaralılardan birinin durumu kritikti çok şükür en son hasteneden aldığımız bilgiye göre onun da durumu iyi. Yaralılar tedavi altında.” dedi.

Erin, olayın hemen ardından çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibinin hızlıca bölgeye ulaştığını aktararak, “İtfaiye araçları çok hızlı bir şekilde olaya müdahale ettiler. Patlama sonrası meydana gelen yangın çok süratli bir şekilde kontrol altına alındı. Yaralıların da durumu çok şükür iyi.” diye konuştu.

‘Teknik sebepten olduğunu değerlendiriyoruz’

Bir gazetecinin patlamanın nedenine ilişkin tespit olup olmadığını sorması üzerine Erin, “Onları daha araştırıyoruz, tespit ediyoruz. İçeride, bu mühimmattan meydana gelen bir teknik sebepten olduğunu değerlendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Erin, her iki patlamanın da aynı depoda meydana geldiğini sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ)