Urfa’da ‘isot’ hasadı ve mevsimlik işçilerin durumu

Şanlıurfa’da bir yandan ‘isot’ hasadı sürerken, diğer yandan Ankara’daki Urfalı mevsimlik işçiler şartlarından şikayetçi.

Ankara Şereflikoçhisar’daki Urfa’lı mevsimlik işçiler

Kentin simgelerinden isot hasadı nedeniyle Büyükşehir Belediyesince Akçakale ilçesinde biber toplama etkinliği düzenlendi.

Programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, yöredeki kadınlarla biber topladı. “İsot” kostümlü maskotların da yer aldığı etkinlikte, toplanan biberler kadınlar tarafından temizlendi.

Beyazgül, gazetecilere, Şanlıurfa’nın kendine has ürünleri ve kültürel değerleriyle büyük bir zenginliğe sahip olduğunu söyledi.

Fotoğraf: AA

Kentin GAP ile birlikte yükselen bir tarım havzası olduğunu belirten Beyazgül, “İlk defa tarım bu topraklarda yapılmıştır ve dünyaya buğday tohumu bu topraklardan yayılmıştır. Fırat Nehri’nin serin sularıyla beslenen Şanlıurfa’nın bereketli ovaları, kendine özgü iklimi ve verimli topraklarıyla ülkemizin gıda ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktadır.” dedi.

Tarımda tablo anlatıldığı gibi

Tüm bunlarla bilikte tarım güncel sorunları artmayı sürdürüyor. İhracatın azalması, tarım işçilerinin, mevsimlik işçilerin güvencesiz ve insani olmayan koşullarda çalışması gündemin diğer başlıkları altında varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Ankara Şereflikoçhisar’daki Urfa’lı mevsimlik işçiler

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesindeki tarım arazilerinde çalışan Urfalı mevsimlik işçiler ihracatın düşmesiyle kendilerinin zor duruma düştünüğünü, elektrik ve su ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını ve belediyenin suyu parayla sattığını dile getirdi.

Urfa’lı mevsimlik işçiler gazeteci İrfan Uçar’a konuştu

Diğer taraftan mevsimlik Urfa’lı işçiler hükümetten de şikayetçi. Umutlarını yitiren işçiler iktidar değişmeden şartlarının iyileşmeyeceğini savundular.