Uşak Emniyetinde ‘çıplak arama’ iddiası

HDP Milletvekili Gergerlioğu, 30’a yakın çoğu üniversite öğrencisi kadına Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak arama yapıldığını belirterek, konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdiğini kaydetti.

Fotoğraf: Arşiv/AA

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, twitter hesabından yazılı ve görüntülü yaptığı paylaşımda, Uşak’tan korkunç haberler aldıklarını belirtti. Gergerlioğlu, İçişleri Bakanlığını etiketleyerek yaptığı paylaşımda, çevre illerden getirilen 30’a yakın çoğu üniversite öğrencisi kadınların Uşak Emniyet Müdürlüğünde gözaltına alındığını belirtti. Gergerlioğu, şunları ifade etti:

“Bu genç kadınlara çıplak arama yapılmış! Yani üst iç çamaşırlarının içi ve alt iç çamaşırları dizine kadar indirilerek otur-kalk yapılarak bir çıplak arama yapılmış! Genç kızlar bunu utanarak anlatıyorlar. Anlatmaya haya ediyorlar ama yapanlar bunu yapmaktan utanmamışlar. Bu nasıl hayasızca bir durum, bu nasıl hukuksuz bir durum.”  

Olaya ilişkin soru önergesi verildi

Bunu soru önergesiyle de sorduklarını, kabul edilecek bir durum olmadığını belirten Gergerlioğlu, şunları kaydetti:

“Uşak Emniyet Müdürlüğü’ne soruyorum. Bu çıplak aramayı hangi cüretle yaptınız? Bir gün sizden hesap sorulmayacağını mı düşünüyorsunuz? Mutlak surette bu yaptıklarınızdan bir gün mahkemede ter atarak hesap vereceksiniz.”

26 kadından 5’i tutuklanmış 21’i serbest bırakılmıştı

Anadolu Ajansı’nın 4 Eylül günü servis ettiği bilgilere göre; Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Gülen Cemaatine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 4 Eylül günü 28 kadın hakkında yakalama kararı çıkarıldı. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Uşak merkezli 12 ilde düzenlenen operasyonda, çoğu Uşak Üniversitesinde öğrenim gören 26 kadının gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınan kadınlar, emniyetteki işlemleri ve Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki sağlık kontrollerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilen 26 kadından 5’i tutuklanırken, 21’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.