Usta aktör Michel Piccoli aramızdan ayrıldı

Doksan dört yaşındaki ikonik aktörün kalp krizi sebebiyle vefat ettiği açıklandı. Kariyer yolculuğunu kırklı yıllarda başlatan Michel Piccoli esas sıçramasını 1955 yılında büyük yönetmen Jean Renoir’ın Paris Eğleniyor (French Cancan) filminde rol alarak yapmıştı. Daha sonrasında kült yönetmen Luis Bunuel’in altı yapımında boy gösteren oyuncu altmışlı yıllara Jean-Luc Godard’ın Albert Moravia romanından filmleştirdiği 1963 tarihli Nefret (Le Mépris) ile damga vurdu.

Alfred Hitchcock’tan Agnès Varda’ya, Jean-Pierre Melville’den Louis Malle’e, Leos Carax’tan Claude Chabrol’e, Costa-Gavras’tan Jacques Rivette’e sinemanın en önemli isimleriyle iş birliği kurmuş olan büyük aktör başarısının sırrını “Ben bir oyun ortaya koymuyorum… Ben karakterlerimin arkasına süzülüyorum.” cümlesiyle açıklamıştı. İki yüzün üzerinde sinema filminin yanı sıra tiyatro piyesleri ve televizyon dizilerinde de yer alan Michel Piccoli New York Times gazetesinin ifadesiyle “bir Avrupa sineması devi” olarak hayata veda etti. 

Sinemalardaki ilk film hangisi olacak

Sinema salonlarının açılacağı tarih kadar olası bir açılışta hangi filmlerin dağıtımının yapılacağı da gizemini koruyor. Harika Kadın 1984, Mulan veya Christopher Nolan’ın yeni filmi gibi iddialı yapımlar 2020 Ağustos takviminde görünseler de büyük şirketler böylesi uzun aradan sonra vizyona çekimser yaklaşıyorlar. 

Salonlar açıldığında sosyal mesafelenme kuralları gereği seyrek oturma düzeni kullanılacak olması kapasitenin düşmesi anlamına gelecek. Tehlike tamamen geçse bile insanların psikolojik sebeplerle bir süre daha sinemaya gitme cesaret gösteremeyecekleri de öngörülüyor. Bu olasılıklar üzerinden raporlamalar hazırlatan şirketler filmlerini seyirci yeni dinamikleri içselleştirene kadar piyasaya çıkarmama eğilimindeler.

Hatırı sayılır bütçelerle hazırlanan işlerin beklenen kâr dönüşlerine ulaşamayacağından ürken Hollywood devleri vizyon tarihlerini ertelemeye odaklanmışken iddiasız bir yapım bu yaklaşıma meydan okumakta. Başrolünde Russell Crowe’un oynadığı Unhinged isimli bağımsız filmin salgın durumundan önceki orjinal gösterim tarihi 4 Eylül 2020 olarak açıklanmıştı fakat an itibariyle bu tarih sinema salonlarının açılacağı ilk gün olarak güncellendi.

Uzmanlar salgın sonrası yayınlanacak ilk film olmanın bağımsız bir yapım için daha az risk içerdiğini, bununla birlikte böylesi bir iddianın tanıtım bütçesi düşük olan filmin organik reklama ulaşması anlamına geldiğini belirtiyorlar. Hayatımızı bu film için mi tehlikeye atacağız minvalindeki internet tartışmalarını ateşleyen vizyon tarihiyle Unhinged filmi şimdiden istediği etkiyi elde etmiş görünüyor.