Uyar Maden işçileri, Ankara girişinde bekletiliyor

Tazminatlarını alamadıkları için yola çıkan Uyar Maden işçiler, Ankara girişinde polisler tarafından durduruldu.

Hakları ödenmeden Ankara yolculuğundan geri dönmeyecekleri mesajını veren işçilerin bekleyişi sürüyor.

Manisa’nın Soma ilçesinde Uyar Maden tarafından 8 yıldır tazminatları ödenmeyen madenciler, üyesi oldukları Bağımsız Maden-İş ile birlikte Ankara’ya doğru dün gece yola çıktı.  Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmayı planlayan işçiler, Ankara girişinde polisler tarafından durduruldu. “Köle değiliz eşitlik istiyoruz” yazılı sarı yelekleri giyen işçiler, “Ölmek var dönmek yok” sloganını attı.

‘Daha kaç kere gelmemizi istiyorsunuz’

Ankara girişinde açıklama yapan işçilerden İdris Sarıkaya, şunları ifade etti: “Daha kaç kere gelmemizi istiyorsunuz. Defalarca söz verildi ama sözlerin arkasında durulmadı. Artık sözünüze güvenmiyoruz. Haklarımız ödenmeden Ankara yolculuğundan geri dönmeyeceğiz. ‘Ankara’ya girmezsiniz’ diyorlar. 15 yıl oldu daha kaç yıl bekleyeceğiz. Milletvekilleri, adalet yemini ettiniz adalete saygınız varsa bu kadar çürüyen umudun bedelini vereceksiniz. Kimseden sadaka istemiyoruz. Bu yoldan dönmeyeceğiz.”

Ankara’ya girmeye kararlı olduklarını belirten işçiler, polisin girişlerine engel olması üzerine oturma eylemi başlattı. İşçilerin Ankara girişinde bekleyişi sürüyor. İşçileri CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de ziyaret ederek, destek verdi.

 ‘Ankara tek yolumuz’

Bağımsız Maden- İş Sendikası, sosyal medya hesabı Twitterdan #MadencininTarafındayım etiketiyle yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Hiç kimse bizi oyalamasın demiştik. Başka seçeneğimizin olmadığını defalarca dile getirmiştik. Biz kararlıyız, haklarımızın peşindeyiz. Ankara tek yolumuz, geliyoruz. Biz 15 yıl bekledik 15 saat daha beklemeyeceğiz. Kararlıyız, dinlesin herkes bizi.”

‘Heyet Enerji Bakanlığı ile görüşüyor’

Sendika, daha sonra yaptığı paylaşımda ise 5 kişilik heyetin Enerji Bakanlığı ile görüşme gerçekleştireceği bilgisini vererek, “Görüşme sonucunda somut bir adım olmadığı taktirde heyetimiz Bakanlık önünde oturma eylemine geçecektir. Haklarımızı almadan dönmeyeceğiz!” dedi.

Kaynak: MA