Uzaktan eğitim 31 Mayıs’a kadar devam edecek

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam edeceğini açıkladı.

Selçuk, LGS tarihiyle ilgili hafta başında yapılacak kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk – AA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlık merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Selçuk, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ve Cumhurbaşkanı’nın öncülüğünde kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Şu an çocukların en güvende olacakları yerlerin evleri olduğunu belirten Selçuk, “Bir an önce normalleşme adımlarını atabilmemiz, okullarımızı sağlıkla açabilmemiz, eskisi gibi okul bahçelerinde koşup, sınıflarda gülebilmemiz için bu süreci hep birlikte yönetmek durumundayız.” dedi.

‘Uzaktan eğitim şu anda tek seçenek’

Uzaktan eğitimin şu anda eldeki tek seçenek olduğunun altını çizen Selçuk, 100 binlerce öğretmenle uzaktan eğitim üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Selçuk, EBA Akademik Destek Platformu’na son birkaç gün içinde kayıt olan ve kullanan 11 ve 12’nci sınıf öğrencisi sayısının ise 1 milyona yaklaştığını belirtti.

‘Meslek liselerinde bir çok cihaz ve malzemeyi üretmeyi başardılar’

Meslek liselerinde yapılan Ar-Ge çalışmalarının, koronavirüs salgını sürecinde kendini gösterdiğine işaret eden Selçuk, “İzole numune alma ünitesinden koruyucu maskeye, el dezenfektanlarından maske üreten makinelere kadar henüz adını saymadığım farklı birçok cihaz ve malzemeyi de üretmeyi başardılar. “ dedi.

‘LGS tarihiyle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız açıklama yapacak’

Selçuk, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Liselere geçiş sistemi kapsamındaki merkezi sınav tarihine ilişkin soru üzerine Selçuk, “LGS tarihiyle ilgili hafta başında yapılacak kabine toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapacak.” yanıtını verdi.

Selçuk, öğrencilerin bir üst sınıfa geçmesinde uygulanacak sistemin sorulması üzerine ise şöyle konuştu: “Sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak ve öğrencilerimiz not ortalamaları kaç olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler. Dolayısıyla şu anda ikinci dönemde bir not verilmesi söz konusu değil, birinci dönemin notları geçerli. “