Uzaktan eğitimde çocuklara idam sahnesi gösterildi!

Bugün başlayan uzaktan eğitim programında çocuklara dersten önce etkinlik saatinde gösterilen belgeselde Adnan Menderes’in idam sahnesi ayrıntılı bir şekilde yer aldı.

Tepkilere neden olan uygulama için açıklama yapan Bakan Selçuk, görüntüleri onaylamadığını belirterek, görüntülerin denetleme ihtiyacı duymadığı ekip tarafından hazırlandığını ifade etti.

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ara verilen eğitime bugün uzaktan eğitim programıyla devam edildi. Ancak EBA TV’de ortaokul öğrencilerine yönelik dersten önce etkinlik saatinde Demokrat Parti’nin belgeseli gösterildi. Animasyon şeklindeki belgeselin içeriğinde Adnan Menderes’in idam sahnesi detaylı bir şekilde yer aldı.

Bu duruma gösterilen tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk twitter hesabından açıklama yaptı. Dersleri merkeze alarak yüzlerce çekimin tamamını kendisi ve ekibinin kontrol ettiğini belirten Selçuk, şunları ifade etti:

“Bu yoğun süreçte, üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibini hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki okullarımızda içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve zorlu bir süreç. Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ederim. Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titredim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam.”