Uzayda çekilecek ilk film proje aşamasında

En düşük maliyetli uzay roketlerini imal etmeye çalışan SpaceX şirketinin üst düzey yöneticisi Elon Musk bir zamanlar rakibi olan ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ile ortak bir sinema projesinde buluşuyor. Uzayda çekilmesi planlanan bir film tasarısı üzerinde çalışan bu iki oluşumu projede birleştiren isim ise dur durak tanımayan hareketli macera filmleriyle ön plana çıkan yıldız Tom Cruise.

Elli yedi yaşındaki oyuncunun temsilcileri henüz konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapmadılar fakat uzayda çekilecek ilk filmin Cruise’un imza serisi Görevimiz Tehlike’den bağımsız bir proje olacağı gelen haberler arasında. Genelde dublör kullanmayı tercih etmeyen, zorlu sahneleri de kendisi oynamayı tercih eden Tom Cruise’un projesiyle ilgili bilgileri aktaran isim NASA yöneticisi Jim Bridenstine oldu.

Filmin Uluslararası Uzay İstasyonu’nda geçeceğini bildiren Jim Bridenstine “NASA’nın iddialı projelerini gerçeğe dönüştürmek için popüler medyanın yeni nesil mühendis ve bilim insanlarına ilham vermesine ihtiyacımız var” dedi.

Uzmanlar Tom Cruise’un uzay istasyonunda zaman geçirebilmek için iki yıl süren astronotluk eğitimi alması gerektiğini ve filmin uzay uçuşlarını tüketici algısında normalleştirmek isteyen Elon Musk’ın stratejisinde önemli bir adım olacağını belirtiyorlar.

Haruki Murakami evde kalanlar için çalacak

Haruki Murakami

Japonya’nın yaşayan en ünlü romancısı Haruki Murakami’nin okurları romanlarında müziğin ne derece önemli bir rolü olduğunu farketmişlerdir. Yazarlıkta kararlılık göstermeden önce yedi yıl boyunca eşiyle caz klüp işlettiği bilinen Murakami müzik sevgisini ara ara düzenlediği radyo şovuyla da gösterme fırsatı buluyordu.

Salgın günlerinde bu hobisini insanlara güç vermek amacıyla kullanacağını açıklayan yazar 22 Mayıs 2020 tarihinde “Evde Kal Özel” adlı bir yayın gerçekleştirecek.

Tony Allen’dan son bir şarkı

Afrobeat müzik türünün kurucu isimlerinden dünyaca ünlü davulcu, besteci ve şarkı yazarı Tony Allen 30 Nisan 2020 tarihinde vefat etmişti. Afrika kıtasının ikonik müzisyeni Fela Kuti’nin Africa ’70 adlı grubuyla 1968-79 yılları arasında tarih yazan sanatçının önemi Brian Eno’nun “yirminci yüzyılın ve yirmi birincinin de en büyük müzisyenlerinden biri” ifadesinde netleşmekte.

1940 Nijerya doğumlu müzik insanı on sekiz yaşında davul çalmaya başlıyor ve Afrika’ya özgü stillerden caz müziğin deneysel yaklaşımına uzanan geniş spektrumda kendini geliştirerek uluslararası başarılara imza attığı bir ömrü geride bırakıyor. Daha genç neslin önemli isimleri tarafından idolleştirilmiş bu müzik virtüözü iki binler itibariyle The Good, The Bad & The Queen ve Rocket Juice and The Moon gibi süper gruplardaki katkısıyla öne çıkıyordu. 2018 yılında birlikte çalıştığı müzisyen Jeff Mills’in sözleriyle “…yaşamış en büyük davulcuyu kaybettik. Öylesine kompleks ritmlerle örüntüler ve öylesine üst düzey bir iletişim ki, yarattığını tanımlamaya yetecek sözler yaratılmadı.”

Böylesine değerli bir müzisyenin davul çaldığı son eser olan Gorillaz grubuna ait How Far? şarkısı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Koronavirüs günlerinden kısa süre önce kaydedildiği belirtilen parçada Gorillaz ve Tony Allen’a İngiltere’nin ünlü rap sanatçısı Skepta eşlik ediyor.