Vakaların arttığı dönemde 2.5 yıldır ertelenen Başasistanlık sözlü sınavı yapılacak

Vaka sayılarının her gün arttığı bir dönemde yapılacak Başasistanlık Sözlü Sınavı zamanlamasına dikkat çeken TTB, “2 buçuk yıl ertelenen sınavın, vaka sayılarının arttığı zor koşullarda bu kadar aceleye getirilmesinin sebebi nedir?” diye sordu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Aralık ayının sonra haftasından yapılacak Başasistanlık Sözlü Sınavı ile ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Sınavın iki buçuk yıl ertelenmesinden sonra vaka sayılarının arttığı bir dönemde yapılacak olmasına dikkat çekildiği açıklamada, “Bu süreçte plansız, aceleye getirilerek yapılacak Başasistanlık Sözlü Sınavı, adaylar arasındaki eşitsizliklere yol açacaktır” diye belirtildi.

Hekimler kaygılı

1 Eylül 2020’de yapılan yazılı sınavın 2 aydır açıklanmadığı belirtilen açıklamada, “12 Aralık 2020 tarihinde de adaylara 23-24-25-28-29 Aralık 2020 tarihlerinde Ankara’da sözlü sınavın yapılacağı bilgisi iletilmiştir. Alınan bu karar başasistan olmak isteyen hekimler arasında kaygı ve soru işaretlerine beraberinde getirmiştir” denildi.

Açıklamanın devamında TTB,  Sağlık Bakanlığı’na şu soruları yöneltti: 

“* Yazılı sınav sonuçları neden beklenen süreden geç açıklanmıştır? 

* 2 buçuk yıl ertelenen sınavın, vaka sayılarının arttığı zor koşullarında bu kadar aceleye getirilmesinin özel bir nedeni var mıdır? 

* Sözlü sınav tarihinin sınava yalnızca 2 hafta kala ilan edilmesinin başasistanlık adayı uzmanları nasıl etkileyeceği düşünüldü mü? 

* Başta göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, mikrobiyoloji ve anestezi uzmanları olmak üzere tüm hekimlerin kovid-19 mesailerinde yoğun çalıştıkları bir dönemde kısa sürede hazırlanmalarının mümkün olamayacağı neden göz önüne alınmamaktadır?  

* Sağlık Bakanlığı hekimlerin nöbet ve çalışma saatlerinin en az bir ay öncesinden belirlenmesini isterken 10 gün sonrasına sınav konulmasını nasıl açıklamaktadır? 

* Uzman hekimlerin pandemiye karşı canla başla çalıştığı bir süreçte sınava girmek için kullanacağı izinlerin planlaması yapılmış mıdır? 

* Sözlü sınav için Ankara’ya yolculuk ve fiziksel temas, bulaş açısından hekimleri riske atmayacak mıdır? 

* Hasta ya da temaslı hekimler sınava nasıl girecektir? Sınava giremeyenler için telafi sınavı yapılacak mıdır?” 

‘Liyakata dayalı bir planlama’

Sözlü sınavın salgının ivme kazandığı bir dönemde yapılacak olmasının eşitsizliğe yol açacağının altı çizilen açıklamanı devamında şunlara yer aldı:

“Mevcut haliyle hızla yapılmak istenen sözlü sınavın hak kayıplarına neden olacağı ve meslektaşlarımıza Koronavirüs bulaş riskini artıracağı aşikardır. Hatalı yapıldığını düşündüğümüz başasistanlık sınav sürecinin programlanmasına dair yönelttiğimiz sorular Sağlık Bakanlığı tarafından ivedilikle cevaplanmalı ve liyakata dayalı, akılcı planlamalar yapılarak yeni bir düzenleme yapılmalıdır.”

MA