Vali Elban: Adana’mızın bir çok yerinde maalesef yangın var

Adana’nın Aladağ, Kozan ve Osmaniye ilçelerinde çıkan orman yangınlarında alevlerin sıçradığı bazı evler yandı.

Vali Süleyman Elban, Kozan’da 5 köydeki vatandaşların tahliye edildiğini belirterek, “Adana’mızın birçok yerinde maalesef yangın var.” dedi.

Aladağ ilçesinde Boztahta Mahallesi’ndeki ormanlık alanda gece saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda arazöz, iş makinesi ve yer ekibi sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın nedeniyle Savruk Yaylası’nda ve çevredeki bazı mahallerdeki evler tedbir amaçlı boşaltıldı.

Kozan ilçesinde de dün çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmalarına sabahın erken saatlerinde havadan ve karadan müdahale ile başlandı. Alevlerin sıçradığı bazı evler de yandı.

Osmaniye’de çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Merkeze bağlı Sarpınağzı köyündeki ormanlık alandan dumanların yükseldiğini görenler, yetkililere bilgi verdi. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda arazöz, su tankı ve orman işçisi sevk edildi.
Yangına karadan kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Yangın nedeniyle Sarpınağzı köyündeki bazı evler tedbir amaçlı boşaltıldı. Evlerinden çıkan köylüler yol kenarlarında yangına müdahaleyi izledi.

‘Kozan’da yangın poyraz nedeniyle çok hızlı yayılıyor’

Vali Süleyman Elban, Kozan ilçesi Kızlarsekisi mevkisindeki yangın alanındaki incelemesinin ardından yaptığı açıklamada, yangının saat 19.45’te başladığını ve poyraz nedeniyle çok hızlı yayıldığını söyledi.

‘5 köy tahliye edildi, 2 köyü tahliye çalışmaları sürüyor’

Yangının büyümesinin ardından vatandaşları tahliye çalışmalarına başladıklarını belirten Vali Elban, şunları aktardı:

“Yangın 7 köyün bulunduğu alanı tehdit etti. 5 köyü hemen tahliye etmiştik, 2 köyü daha tahliye etmek için hazırlık yapıyoruz. Tahliye edilenlerin büyük bir çoğunluğunun Kozan ilçe merkezinde evleri var. Tahliye ettiğimiz vatandaşlar kendi evlerine gitmek için isteklerini bildirdiler. Ancak Kozan ilçemizde bulunan yatılı okullarımız ve yüksekokulumuza ait öğrenci yurtlarımızı açtık. Dolayısıyla ihtiyaç olması durumunda oraya da vatandaşlarımızı yönlendiriyoruz.”

Vali Elban, yangına müdahalenin sürdüğünü belirterek, “Gece olduğu için havadan müdahale yapamıyoruz ama sabahın ilk ışıklarında havadan müdahale yapmaya da başlayacağız. Yukarıda İHA’mız var, yangının boyutlarını, koordinatlarını tespit ediyoruz.” diye konuştu.

‘Bir çok kişi yangın bölgesindeki yaylalarda’

Yaz olması sebebiyle birçok kişinin yangın bölgesindeki yaylalarda olduğunu vurgulayan Vali Elban, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla alanda ilk yaptığımız iş vatandaşları tamamen tahliye etmek oldu. Yaz dönemi, yayla dönemi olması nedeniyle ciddi bir güçlüğümüz var. Çünkü sadece yerleşim yerlerinde değil arazide birçok yerde vatandaşlarımız vardı. Alanda arkadaşlarımız kimsenin kalmaması için çalışma yürüttü. Alanda kimsenin kalmadığı yönünde bilgiler geldi. Birinci önceliğimiz can kaybının önlenmesiydi.”

‘Yangınların ciddi bölümü elektrik tellerinin kopmasından kaynaklanıyor’

Vali Elban, vatandaşların bölgeden alınmasının ardından şimdi gerekli araçlarla yangının büyümemesi ve belirli bir alanda sıkıştırılması, kontrol edilmesiyle ilgili de çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi. Elban, bugün içerisinde çıkan yangınların ciddi bir bölümünün rüzgar nedeniyle elektrik tellerinin kopmasından kaynaklandığını bildiklerini belirtti.

‘Adana’mızın bir çok yerinde maalesef yangın var’

Vali Elban Kozan ilçesindeki yangın bölgesinde incelemesinin ardından Aladağ ilçesi Boztahta Mahallesi’ndeki söndürme çalışmalarını takip etti. Boztahta Mahallesi’nde yangında mahsur kalan 10 kişinin kurtarılma çalışmalarını da takip eden Elban, burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Adana’mızın birçok yerinde maalesef yangın var. Allah’a şükür herhangi bir can kaybı ya da yaralanma hadisesi söz konusu değil. Ekiplerimiz yangın bölgelerinde canhıraş bir çaba içerisindeler. Temennimiz en kısa sürede yangının kontrol altına alınması. Hemşerilerimizin güvenlik, barınma, iaşe gibi konularda hiçbir sıkıntısı olmayacak, vatandaşlarımızın zarar görmemesi ve yangının bir an evvel kontrol altına alınabilmesi için her türlü tedbiri alıyoruz.”

Kaynak: AA