Valilikten ‘patates izdihamı’ açıklaması: Provokasyon

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesinde patates dağıtımı sırasında yaşanan izdihamı “provokasyon” olarak değerlendiren Diyarbakır Valiliği, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından çiftçiden alımı yapılan patates ve soğanlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmaya başlandı. Merkez Bağlar İlçesinde de bir kamyondan dağıtılan patates çuvalları, izdihama neden olmuştu.

‘İzdiham provokasyon amaçlı yapıldı’

Diyarbakır Valiliği, patates dağıtım sırasında yaşanan izdihama ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, görüntülere yansıdığı şekilde bir dağıtım yönteminin olmadığı savunularak, yaşanan izdihamın “provokasyon” amaçlı yapıldığı iddia edildi.

17 ilçede ihtiyaç sahibi yurttaşlara kapıda teslim yöntemiyle yemeklik patates dağıtımının planlandığının belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bu çerçevede, Bağlar ilçemizde 369 ton yemeklik patates dağıtımına başlanmıştır. 17 Nisan’da dağıtımına başlanan yemeklik patates aynı gün 1355 aileye dağıtılmıştır. Görüntülere yansıdığı gibi bir dağıtım yöntemimiz kesinlikle yoktur. Bu hassasiyetimize rağmen, Bağlar ilçemiz Muradiye Mahallesi’nde dağıtım yapılırken, provokasyon yapmak isteyen 4-5 kişi, dağıtım aracını ısrarla takip etmiş ve eve dağıtım esnasında kamyonun üzerine çıkarak kalan on beş çuvalı aşağıya atmışlardır. Dağıtım yapan personel, vatandaşlarla arasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan olay yerinden ayrılmıştır. Konu ile ilgili tahkikat yapılmaktadır.”

MA – DİYARBAKIR