Van, Ağrı, Erzurum ve Muş: 61 kişi serbest, 2 tutuklama

Dört ilde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 80 kişiden 61 kişi serbest bırakılırken, 2 kişi tutuklandı. 

HDP’lilere yönelik operasyonlar devam ediyor.

Van, Ağrı, Erzurum ve Muş’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 80 kişinden 63’ünün emniyetteki işlemleri sona erdi.

VAN

Van’da aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava’nın da olduğu 28 kişi emniyet ve savcılık ifadelerinin serbest bırakıldı.

AĞRI

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde gözaltına alınan 40 kişiden 6’sı dün serbest bırakılırken, 22’si ise bugün adliyeye getirildi. “Örgüt propagandası yapmak” ile suçlanan kişiler tutuklama istemiyle sevk edildikleri mahkemece serbest bırakıldı.

Doğubayazıt ilçesinde gözaltına alınarak, Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 12 kişiden 6’sı da bugün mahkemeye çıkarıldı. 6 kişiden 2’si “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. 4 kişi serbest bırakıldı. Diğer 6 kişinin emniyet ifadeleri sürüyor.

ERZURUM 

Erzurum’un Karayazı ilçesinde 15 Şubat’ta sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Merhas Gündüz, Devrim Gündüz, Necati Bülbül ve Cengiz Çetin, emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

MUŞ

Muş merkez ve ilçelerinde gözaltına alınan aralarında HDP’li yönetici ve belediye meclis üyelerinin de olduğu 8 kişi halen emniyette tutuluyor. 8 kişinin yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. 

MA