Van Gölü’nde 2 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Van’da, 27 Haziran’da göle açılan bir teknenin kaybolduğunun bildirilmesi üzerine başlatılan arama çalışmalarında 2 kişinin daha cenazesi bulundu. 

Gölde şu ana kadar 11 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Van’ın Gevaş İlçesi’ne bağlı Altınsaç Mahallesi’nden Van Gölü’ne açılan ve bir daha haber alınamayan teknenin bulunması için ekipler sabah saatlerinde yeniden çalışmalara başladı. Van Gölü yüzeyinde Jandarma, JAK, Emniyet Müdürlüğü, AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri çalışma yürütüyor.

2 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Deniz Kuvvetlerinden bir ekibin de dahil olduğu çalışmalarda, 4 sonar ve 4 ROW cihazıyla suyun altı taranıyor. Diğer ekipler de havadan, karadan ve göl yüzeyinde arama faaliyetlerini sürdürüyor. Van Gölü’nün tamamında yapılan arama çalışmalarında ROW cihazlarıyla 200 metre derinliğe kadar inen ekipler, dünden bu yana 2 kişinin daha cansız bedenine ulaştı.

11 kişinin cenazesi bulundu

Şu ana kadar 11 kişinin cansız bedeni bulunurken tekneye dair bir ize rastlanmadı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle suyun bulanık olmasının arama çalışmalarını olumsuz etkilediği, cihazların net görüntü alamadığı bildirildi.

‘5 kişi tutuklandı, 17 şüpheli aranıyor’

Valilikten yapılan açıklamada, gölün Tatvan kesiminde su yüzeyinde yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen 2 kişinin cenazelerine ulaşıldığı bildirildi. Şu ana kadar 11 kişinin cenazesine ulaşıldığı belirtilen açıklamada, güvenlik güçlerince gerçekleştirilen çalışmalarda 5 şüphelinin tutuklandığı, 3’ünün adli kontrolle 7 zanlının serbest bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, 3 şüphelinin gözaltı sürecinin devam ettiği olayla ilgili 17 zanlının yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Ne olmuştu?

Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi’nde tekneleriyle 27 Haziran’da Van Gölü’ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş’tan uzun süre haber alınamaması üzerine mahalle muhtarı güvenlik güçlerine kayıp bildiriminde bulunmuştu. 

Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına ait gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla göl ve çevresinde arama çalışması başlatılmış ancak teknenin izine rastlanmamıştı.

AA – VAN