Van Gölü’nde tekne battı: 7 ölü

Van Gölü’nde mültecileri taşıyan tekne battı.

HABER MERKEZİ – Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde Van Gölü kıyısında mültecileri taşıyan tekne battı. İlk belirlemelere göre 7 mülteci hayatını kaybetti.

Adilcevaz ilçesinde Van Gölü kıyısında tekne battı. Mültecileri taşıdığı öğrenilen teknenin batması sonucu 7 kişinin hayatını kaybettiği, 64 kişinin kurtarıldığı bildirildi. Olaya ilişkin Van Valiliği açıklama yaptı. Açıklamada, olayın saat 02.30-03.00 sıralarında Adilcevaz ilçesinin Erikbağı ve Karşıyaka köyleri arasında kalan Van Gölü kıyısındaki alanda meydana geldiği belirtildi. Açıklamada Pakistan, Bangladeş ve Afganistan uyruklu mültecileri taşıdığı belirtilen teknenin kıyıya yaklaşırken alabora olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “İlk belirlemelere göre olay yerinde 5 kişi ölü olarak bulunurken kaldırıldıkları Adilcevaz hastanemizde ise 2 kişinin de vefat etmesi ile beraber toplam da 7 şahıs hayatını kaybetmiştir. Kurtulan 64 kişi, barınma ve bakım ihtiyaçları giderilmek, ayrıca resmi işlemleri yürütülmek üzere Adilcevaz ilçe merkezine ve Ahlat ve Tatvan’daki hastanelerimize nakledilmişlerdir.”

Açıklamada, arama kurtarma faaliyetlerinin jandarma ve AFAD ekipleri ile birlikte emniyet dalgıç ekiplerince sürdüğü ifade edilerek, olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı ifade edildi.